WikiLeaks zverejnila desaťtisíce mailov tureckej vládnucej strany

Platforma WikiLeaks zverejnila desaťtisíce mailov vládnucej AKP.
Zdroj: WikiLeaks Twitter

WikiLeaks sa maily podarilo získať týždeň pred pokusom o prevrat v Turecku.

Platforma WikiLeaks splnila svoj sľub z pondelka a zverejnila desaťtisíce e-mailov, ktoré si posielali predstavitelia tureckej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP). V utorok večer neskoro zverejnila na Twitteri link, odkazujúci na vyhľadávač na svojej webovej stránke (https://wikileaks.org/akp-emails), pomocou ktorého je možné v mailoch vyhľadávať podľa kľúčových slov alebo viet, informovala agentúra DPA. "WikiLeaks zverejňuje prvú časť mailov AKP," stálo na stránke.

V databáze sa zatiaľ nachádza 762 abecedne zoradených schránok (od A po I) a 294.548 e-mailov. Boli odoslané z adries, ktoré vedú k domovskej stránke AKP (akparti.org.tr). Väčšina z nich sa podľa WikiLeaks netýka citlivých vnútorných záležitostí vlády, ale "vzťahov s okolitým svetom", teda pravdepodobne otázok zahraničnej politiky. Najnovší mail bol poslaný 6. júla, najstarší pochádza z roku 2010. WikiLeaks sa maily podarilo získať týždeň pred pokusom o prevrat v Turecku.

Po avizovanom zverejnení mailov organizácia oznámila, že jej infraštruktúra je vystavená "pokračujúcim útokom". Následne sa na Twitteri objavila veta: "Zdá sa, že celodennú kybernetickú vojnu sme vyhrali. Maily AKP budú zverejnené onedlho". WikiLeaks, založená v roku 2006 austrálskym aktivistom Julianom Assangeom, je známa predovšetkým pre svoje zverejnenie tajných diplomatických depeší vlády USA.

BERLÍN/TASRturecko

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mail

Dôležité udalosti