Muž sa odpálil na festivale v bavorskom Ansbachu. Dvanásť zranených!

Na hudobnom festivale v Ansbachu vybucla nálož.
Zdroj: TASR

Utečenec zo Sýrie prišiel o život potom, ako odpálil nálož pri vstupe na festival.

Pri výbuchu v bavorskom Ansbachu zahynul v nedeľu večer 27-ročný utečenec zo Sýrie, ktorý podľa vyšetrovateľov nálož odpálil pri vstupe na miestny hudobný festival. Ďalších 12 ľudí utrpelo zranenia, z nich traja vážne. Polícia skúma, či nešlo o teroristický čin, pričom nevylučuje, že sa duševne labilný muž mohol radikalizovať, informovala agentúra DPA. Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann pre DPA dnes skoro ráno povedal, že osobne považuje za "veľmi pravdepodobné, že sa tu odohral skutočný islamistický samovražedný útok".

Zdroj: TASR

Minister predtým poskytol aktuálne informácie na tlačovej konferencii v Ansbachu spolu s predstaviteľmi polície a prokuratúry. Vyplýva z nich, že Sýrčan prišiel do Nemecka pred dvoma rokmi a podal žiadosť o azyl, ktorú mu však vlani zamietli. V krajine mohol napriek tomu zostať vzhľadom na občiansku vojnu v Sýrii.

Výbušninu mal v batohu, zabiť mohol oveľa viac ľudí

Muž bol podľa Herrmanna známy polícii v Ansbachu, kde dlhšie býval. V minulosti sa už najmenej dvakrát pokúsil o samovraždu a bol istý čas umiestnený na psychiatrickej klinike. Nie je však jasné, či mal v nedeľu v úmysle spáchať samovraždu alebo zabiť aj iných ľudí.

Zdroj: TASR

K explózii došlo okolo 22.12 h pred vinárňou v bezprostrednej blízkosti vstupu na hudobný festival Ansbach Open 2016, ktorý okamžite zrušili a návštevníkov evakuovali. Polícia uzavrela celé centrum 40-tisícového mesta, do ktorého privolali aj posily z okolitého regiónu. Nasadených bolo 200 policajtov vrátane príslušníkov špeciálnych jednotiek a 350 hasičov a pracovníkov záchranných služieb.


Ide už o tretí útok v Nemecku za posledný týždeň

V Bavorsku ide o tretí krvavý incident v priebehu jedného týždňa. V piatok večer 18-ročný útočník zastrelil v nákupnom centre v Mníchove deviatich ľudí a následne spáchal samovraždu. Predtým 17-ročný mladík v pondelok vo Würzburgu sekerou vážne zranil cestujúcich vo vlaku.

Minister Herrmann uviedol, že ďalší útok zrejme len zvýši obavy ľudí, a vyjadril pobúrenia nad tým, že azylová ochrana je pohŕdavo zneužívaná, čomu je podľa neho potrebné zabrániť. Oznámil súčasne, že krajinská vláda bude na dnešnom zasadnutí hovoriť o dôsledkoch po útoku v Ansbachu so zameraním okrem iného na zvýšenie ochrany obyvateľstva. V Ansbachu sa nachádza aj základňa americkej armády. Jej hovorca uviedol, že nemá informácie o výbuchu, informovala agentúra Reuters.

ANSBACH/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nálož

Dôležité udalosti