Turecká opozícia môže zinscenovať štátny prevrat aj v Kirgizsku

Turecko - ilustračné foto.
Turecko - ilustračné foto. Zdroj: Profimedia

Tvrdí to turecký šéf diplomacie Mevlüt Čavušoglu.

Turecké opozičné sily môžu zinscenovať prevrat v Kirgizsku, keďže sa infiltrovali do tamojšej vlády. Pre rozhlasovú stanicu Habertürk to vyhlásil dnes turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu.

Šéf tureckej diplomacie označil Kirgizsko za "základňu Gülenových stúpencov v strednej Ázii", odkazujúc na islamského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého Ankara považuje za hlavného oponenta tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a obviňuje ho zo zosnovania neúspešného vojenského prevratu v Turecku z 15. júla.

"Gülenovi stúpenci infiltrovali kirgizskú vládu a mohli by tam zinscenovať štátny prevrat," vyhlásil Čavušoglu, ktorý je presvedčený o tom, že Kirgizsko čelí vážnej hrozbe. Na tieto skutočnosti upozornil Čavušoglu podľa agentúry TASS aj svojho kirgizského rezortného partnera, ktorému odovzdal zoznam mien Gülenových stúpencov v tejto krajine.

Ankara požaduje vydanie Gülena z USA, kde už 17 rokov žije v exile, pričom varuje, že prípadné nevyhovenie bude mať za následok zhoršenie bilaterálnych vzťahov medzi Ankarou a Washingtonom.

ANKARA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Turecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.