Brexit sa vôbec nemusí uskutočniť. Rozhodne šľachta

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR/AP

Vystúpenie Británie z EÚ zatiaľ nemusí byť istotou.

Belgická televízna stanica RTBF a internetový denník EUobserver dnes upozornili, že Snemovňa lordov, teda horná komora britského parlamentu, môže proces odchodu z EÚ prinajmenšom spomaliť.

Potreba druhého referenda

RTBF sa odvoláva na vyhlásenia barónky Patience Wheatcroftovej, členky Snemovne lordov, pre britskú tlač.Barónka z tábora konzervatívcov v rozhovore pre vplyvné denníky The Sunday Telegraph a The Wall Street Journal Europe upozornila, že Snemovňa lordov by mohla postup vedúci k tzv. brexitu zablokovať alebo predĺžiť až do obdobia, keď vznikne potreba na vypísanie druhého referenda o tejto záležitosti, ale aj vyvinúť nátlak na vládu, aby takéto referendum usporiadala.

Wheatcroftová však zdôraznila, že aby k tomu došlo, otázka brexitu sa musí dostať pred britský parlament, čo znamená, že článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý spúšťa konanie o "rozvode" s EÚ, musí prejsť oboma komorami parlamentu, aj tou s nevolenými zástupcami zo Snemovne lordov.

Parlament vystúpenie odmieta

Či sa tak stane, zatiaľ nie je isté. Túto právnu neistotu by mal vyriešiť Najvyšší súd Spojeného kráľovstva v priebehu najbližších mesiacov.

Britská premiérka Theresa Mayová dala najavo svoj postoj, keď po nástupe do funkcie vyhlásila, že "brexit znamená brexit". RTBF pripomenula, že premiérka, vedomá si odmietavej pozície parlamentu k otázke vystúpenia z EÚ, môže obísť hlasovanie v dvojkomorovom zákonodarnom zbore s odvolaním sa na mechanizmus tzv. kráľovskej výsady.

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti