Nové zistenia o nezvestnom lietadle. Nebolo to tak, ako sa hovorilo

Policajti nesú časť lietadla v meste Saint-André na ostrove Réunion patriaceho k Francúzsku. 29. júla
Zdroj: TASR/AP

Vyhlásil, že vyšetrovanie tohto prípadu stále pokračuje

Nové zistenie, že kapitán nezvestného letu MH370 z Malajzie do Číny skúšal odklon od bežnej trasy na počítačovom simulátore, samo o sebe nepotvrdzuje, že by toto lietadlo úmyselne nasmeroval nad Indický oceán, aby sa tam následne zrútilo.

Malajzijský minister dopravy Liow Tiong Lai to vyhlásil v reakcii na zverejnenie informácií, podľa ktorých americký Federálny vyšetrovací úrad (FBI) po analýze údajov z kapitánovho počítača dospel k záveru, že niekoľko týždňov pred zmiznutím tohto lietadla z 8. marca 2014 riadil simulovaný let s podobným priebehom. Podľa agentúry DPA minister upozornil, že ide len o jednu z tisícov trás, ktoré Zaharie Ahmad Shah simuloval.

"Stále nemáme žiadny dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že kapitán Zaharie úmyselne letel nad Indický oceán," povedal Liow novinárom v meste Putrajaya. "Iba na základe tohto nemôžeme potvrdiť, že to urobil," dodal.

Teóriu, že zmiznutie letu spoločnosti Malaysia Airlines z Kuala Lumpuru do Pekingu bolo spôsobené samovražedným konaním pilota, podľa DPA odmietol už dávnejšie ako "nepravdivú" generálny inšpektor malajzijskej polície Khalid Abu Bakar.

Vyhlásil, že vyšetrovanie tohto prípadu stále pokračuje, ale iba nájdenie tzv. čiernych skriniek lietadla môže poskytnúť odpoveď na otázku, čo sa s ním v stalo. V zmiznutom lietadle sa nachádzalo 239 cestujúcich a členov posádky.

Rozsiahle pátranie v Indickom oceáne bolo zatiaľ bezvýsledné, trosky pochádzajúce z tohto stroja však medzičasom vyplavilo v Juhoafrickej republike, Mozambiku, ako aj na ostrovoch Maurícius a Réunion.

KUALA LUMPUR/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Malajzijské lietadlo

Dôležité udalosti