Zahraničné

Medzinárodný menový fond vyšle na Ukrajinu podporný technický tím

Námestie nezávislosti v Kyjeve
Zdroj: SITA

Noví vodcovia sa snažia získať pomoc od západných krajín, aby tak nahradili stratu finančnej pomoci z Ruska.

Medzinárodný menový fond (MMF) pravdepodobne vyšle na Ukrajinu svoj podporný technický tím so zámerom pomôcť Kyjevu po tom, ako počas uplynulého víkendu došlo v dôsledku násilných nepokojov k zvrhnutiu prezidenta. Oznámila to v utorok generálna riaditeľka MMF Christine Lagardeová, ktorú citovala tlačová agentúra Reuters.

"Do krajiny zrejme zanedlho vyšleme technický podporný tím. Je to našou povinnosťou voči členskému štátu, ak ten o to požiada," povedala Lagardeová počas vystúpenia na Stanfordovej univerzite v americkej Kalifornii. Ukrajinský parlament do 27. februára nehodlá hlasovať o zostavení vlády. Zásady MMF neumožňujú poskytnúť finančnú pomoc štátu, ktorý o ňu nepožiada.

Na zosadeného exprezidenta Viktora Janukovyča vydala dočasná vláda zatykač vo veci obžaloby z masovej vraždy demonštrantov, do ktorých počas protestov strieľala polícia. Noví vodcovia Ukrajiny sa snažia získať pomoc od západných krajín, aby tak nahradili stratu finančnej pomoci zo strany Ruska, ktoré je rozhorčené nad zvrhnutím svojich tradičných spojencov.

WASHINGTON, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti