Nemecko sprísňuje imigrantskú legislatívu, chcú zabrániť ďalším útokom

Nemecký minister vnútra Thomas De Maiziere
Zdroj: TASR/AP

Nemecko zostáva bezpečnou krajinou so silnou políciou.

Nemecký minister vnútra Thomas De Maiziere predstavil dnes v Berlíne balík opatrení, ktorými chce znížiť riziko teroristických útokov vo svojej krajine. Reaguje ním na nedávne útoky vo Würzburgu a Ansbachu, ktoré spáchali utečenci, píše agentúra DPA.Prísnejším postihom budú čeliť cudzinci, ktorí sa dopustia trestného činu alebo predstavujú hrozbu pre verejnú bezpečnosť.

Podľa de Maiziera častejšie poputujú do väzby a budú môcť byť rýchlejšie deportovaní.Tolerovaný pobyt cudzincov čakajúcich na vyhostenie by sa mal skrátiť, ak napríklad uvedú nepravdivé údaje o svojej identite. Každý, kto sa zúčastní na teroristických aktivitách v zahraničí, príde o nemecké občianstvo. Prejavovanie sympatií voči terorizmu bude trestné.

Povinnosť mlčanlivosti lekára ostane zachovaná, budú sa však hľadať riešenia, ako by mohla byť znížená hrozba pre občanov. Prostriedkom proti radikalizácii utečencov je podľa ministra vnútra zlepšenie sociálnej starostlivosti. Pedagógovia by mali byť lepšie pripravení na prácu s traumatizovanými osobami. Nutné je tiež preskúmať poskytovanie údajov Spolkovým úradom pre migráciu a utečencov (BAMF) pre bezpečnostné orgány.

De Maiziere zároveň odmietol požiadavku krajinských ministrov vnútra z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) na všeobecný zákaz nosenia burky. Takéto opatrenie by totiž mohlo byť v rozpore s ústavou. Navyše nie je podľa neho možné zakazovať všetko, s čím človek nesúhlasí. Minister je aj proti opätovnému zrušeniu dvojakého občianstva v Nemecku.

Na margo diskusie o nasadení armády v prípade teroristických útokov De Maiziere povedal, že zodpovednosť za zvládnutie takýchto situácií má polícia. Zdôraznil, že "Nemecko zostáva bezpečnou krajinou so silnou políciou a etablovanými bezpečnostnými orgánmi" a tam, kde treba, dôrazne zasiahne právny štát.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti