Zahraničné

Izraelský premiér spravil z Angely Merkelovej Hitlera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu spravil z Angely Merkelovej Hitlera.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu spravil z Angely Merkelovej Hitlera. Zdroj: Profimedia.sk

Nechcene.

Pri stretnutí nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s izraelským premiérom Bejaminom Netanjahuom vznikla zrejme najbizarnejšia politická fotografia v histórii.

Izraelský líder pri ukazovaní prstom nechcene vytvoril tieň nad Merkelovej ústami, ktorý nápadne pripomínal Hitlerove fúziky.

Fotografia sa okamžite stala populárnou na sociálnych sieťach a ľudia ju horlivo zdieľajú.

No, nadarmo nás rodičia neučia, že prstom sa neukazuje.

Zdroj: Profimedia.sk

Výsledok stretnutia

Merkelová a Netanjahu sa dohodli na posilnení bilaterálnej spolupráce, a to predovšetkým v sférach vzdelávania, výskumu a rozvoja.

Izraelskí občania v krajinách, v ktorých židovský štát nemá diplomatické zastúpenie, sa v budúcnosti budú môcť obracať so žiadosťami o konzulárnu pomoc na nemecké ambasády alebo konzuláty. Podpísanie príslušnej dohody patrilo k očakávaným záverom návštevy nemeckých hostí v Izraeli.

Obe strany sa však dohodli aj na programe výmeny pre mladých ľudí vo veku 18-30 rokov, ktorý by účastníkom projektu mal umožniť dlhodobé pobyty s pracovným povolením v druhej krajine.

Jednotlivé rezorty oboch krajín pripravia spoločne sériu podujatí pri príležitosti 50. výročia nadviazania diplomatických vzťahov, ktoré si Nemecko a Izrael pripomenú na budúci rok.
Obe krajiny chcú zintenzívniť spoluprácu vo výskume a rozvoji, vrátane oblasti boja proti rakovine, civilnej a počítačovej bezpečnosti, vodných technológií, obnoviteľných zdrojov energie či elektrochémie. Pamätajú aj na nové projekty v oblasti zdravotníctva, veterinárnej diagnostiky, rozvoja vidieka a agroturizmu. Rozšírenie spolupráce by sa malo týkať aj sféry železníc.

Merkelová odmietla v Jeruzaleme výzvy na bojkot Izraela v dôsledku výstavby sídlisk na palestínskych územiach a zdôraznila, že pre jej krajinu to nie je alternatíva.

„Myslíme si, že bojkoty nemôžu byť odpoveďou na dosiahnutie pokroku v mierovom procese," cituje jej slová DPA. Podľa hostky z Berlína sa to dá iba cestou rokovaní.

Predseda izraelskej vlády Benjamin Netanjahu varoval pri tejto príležitosti, že bojkoty by zmenšili šance na mier a zasiahli by aj približne 30-tisíc Palestínčanov, ktorí pracujú na izraelských sídliskách.

Hostka z Berlína apelovala na iránske vedenie, aby poskytlo dôkazy o mierovom charaktere kontroverzne vnímaného jadrového programu islamskej republiky.

„Pod novým vedením sa tón síce sčasti zmenil. Činy však ešte chýbajú," formulovala. Nemecko bude podľa jej slov pozorne sledovať, aby Irán precízne dodržal svoj záväzok jadrovo sa neozbrojovať. Ide o to, aby sa zabránilo ohrozeniu nielen Izraela, ale aj Európy, konštatovala.

Izraelský premiér vyzval k tvrdým rokovaniam s Iránom o predmetnom programe. Podľa jeho názoru Teherán nezmenil politiku ani pod novým vedením. Irán naďalej vyzýva na likvidáciu Izraela a podporuje režim Bašára Asada v Sýrii. Malo by sa zabrániť tomu, aby Irán vlastnil atómové zbrane, vyplynulo z Netanjahuových slov.

Obaja štátnici demonštrovali verejne harmonické vzťahy, aj keď v hlavných otázkach zastupovali odlišné názory.

Angela Merkelová si z rúk izraelského prezidenta Šimona Peresa prevzala najvyššie štátne vyznamenanie krajiny za jej zásluhy o izraelsko-nemecké priateľstvo.

JERUZALEM/ml, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.