Symbol vojny: Obrázok chlapca zachytáva krutú realitu

Doráňaný a zúfalý chlapček vôbec neplakal.
Zdroj: TASR/AP

Zábery nie sú nevhodné pre slabšie povahy. Chlapec je symbolom neľútostnej vojny.

Omran Daqneesh (5) je jedným zo zranených detí, ktoré vytiahli z trosiek po ruskom alebo sýrskom leteckom útoku. Ten sa odohral vo štvrti Qaterji v obliehanom severosýrskom meste Aleppo.

Jeho fotografiu spravil mladý doktor, ktorý sa zúčastňoval záchrany obetí a okamžite sa stala virálnou. Neskôr zdravotnícke centrum v Aleppe publikovala aj video zo záchrany mladého Omrana z trosiek zničenej budovy. Chlapec vôbec neplakal a pohľad na jeho zranenia je srdcervúci.

Zobrali ho do nemocnice M10, ktorá sa tiež stala terčom leteckých útokov. Chlapcovi ošetrili poranenia hlavy a tváre. Tiež ho vyčistili od prachu z trosiek budovy.

Bitku o Aleppo označil prezident Assad za bitku bitiek, mnohí komentátori ju volajú aj sýrsky Stalingrad. Mesto je v obkľúčení vládnych vojsk a sú v ňom tisíce rebelov bojujúcich proti assadovmu režimu. Zábery priniesol denník METRO.

Západné časti Aleppa ovláda sýrska armáda podporovaná Ruskom a Iránom, východné štvrte kontrolujú povstalci, ktorým dominujú islamisti. Tí síce nedávno prelomili obkľúčenie, nepodarilo sa im však vytvoriť bezpečný koridor.

Mesto Aleppo bolo hlavným centrom opozičných síl a je to najväčšie sýrske mesto, rovnako i významné ekonomické centrum na hraniciach s Tureckom.


Z hľadiska vývoja vojny sa očakáva, že bitka o Aleppo rozhodne o vývoji občianskej vojny. Aj preto sú boje veľmi brutálne a pozemnú operáciu podporuje intenzívne bombardovanie ruskými a vládnymi silami.

Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) považuje bitku o mesto Aleppo za jeden z najničivejších urbánnych konfliktov novoveku. Okrem priameho ohrozenia civilistov bojmi prakticky skolabovali dodávky vody a elektriny.

V obkľúčení sa tak ocitlo okolo 300.000 ľudí. V západnej časti mesta uviazlo približne až 1,2 milióna ľudí.

ALEPPO/METRO,ROCK

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna

Dôležité udalosti