V masíve Mont Blanc zahynuli traja horolezci, medzi nimi aj Slovenka

Mont Blanc.
Zdroj: Pascal Jacquemain/twitter

Trojicu počas výstupu na horu strhla lavína, ktorá tu spadla v utorok.

Najvyšší alpský vrch si vyžiadal ďalšie ľudské životy. Pod lavínou na Mont Blancu zahynula mladá Slovenka. Za posledný týždeň je to už ôsma obeť vo francúzskych Alpách.

Skupinu horolezcov strhla lavína veľkých kusov ľadu. O život prišla aj Slovenka a spolu s ňou Britka, s poľským pôvodom a ich nemecký sprievodca.

„Žiaľ môžem potvrdiť informáciu o tragickom úmrtí Slovenskej občianky pri páde lavíny na Mont Blancu, naše veľvyslanectvo vo Francúzku je už v súvislosti s týmto prípadom v kontakte s francúzskymi úradmi," potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí.

Podľa našich informácií sa len 32-ročná Slovenka spolu s ostatnými vydala na výstup ešte v utorok. Záchranári začali po trojici horolezcov pátrať po tom, ako sa v plánovanom čase nevrátili do strediska. Telá žien našli po štyroch hodinách pátrania v masíve Mont Blancu v oblasti nazývanej Prekliata hora.

„Nikdy neviete ako sa zachová nejaká ľadová bariéra, proste to sa nedá predvídať. V masíve Mont Blancu prakticky každý rok zahynie niekoľko desiatok ľudí," povedal horský vodca Pavol Rajtár.

„Veľa ľudí nechápe, že toto je najvyšší vrch a mýlia si to so zábavným parkom. Môže vás chytiť strach z výšok, rýchlo sa unavíte a zrazu nebudete schopní sa o seba postarať," povedal sprievodca na Mont Blancu Stian Hagen.

Takéto horolezecké výstupy si vyžadujú dobré skúsenosti, ako je lezenie po skalách či ľade. Zmeny počasia tu tiež hrajú veľkú rolu, situáciu môžu v momente zmeniť.

„Ten ľadovec pracuje. Turisti si musia uvedomiť, že je to masív ktorý si vyžaduje horolezecké skúsenosti a už je to na ich zvážení či si zoberú skúseného horského vodcu," doplnil Rajtár.

Trojica zahynula len niekoľko dní po niekoľkých smrteľných tragédiách vo francúzskych Alpách. Minulý víkend tam prišlo o život päť ľudí.


CHAMONI/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti