Merkelová nevidí dôvod na zrušenie sankcií voči Rusku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Zdroj: TASR/AP

EÚ by mala postupne stiahnuť sankčné opatrenia voči Rusku.

Na zrušenie sankcií uvalených Európskou úniou na Rusko zatiaľ nie je dôvod, keďže Moskva nesplnila všetky záväzky stanovené minskými mierovým dohodami. Nemecká kancelárka Angela Merkelová to uviedla v dnes zverejnenom rozhovore pre mediálnu skupinu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Merkelová podľa tohto média zdôraznila, že anexiou Krymského polostrova v roku 2014 a podporou proruských separatistov na východe Ukrajiny spôsobilo Rusko rozsiahlu krízu.

"Európa musela reagovať na porušenia týchto základných pravidiel," vyhlásila Merkelová s tým, že spolu s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom robí všetko pre to, aby prinútili Ukrajinu a Rusko napriek všetkým ťažkostiam implementovať minské dohody. "Toto je a zostáva meradlom aj pre budúce sankcie," dodala kancelárka, ktorú citovala agentúra Reuters.

Európska únia v júni predĺžila hospodárske, finančné a obranné sankcie voči Rusku do konca januára budúceho roka. Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier a ďalší vysokopostavení sociálni demokrati, ktorí sú Merkelovej koaličnými partnermi, si zvolili zmierlivejší tón a vyhlásili, že EÚ by mala postupne stiahnuť sankčné opatrenia voči Rusku, ak bude v mierovom procese zreteľný pokrok.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti