Apokalypsa. Tak popísali svedkovia zemetrasenie v Taliansku

Zemetrasenie v Taliansku.
Zdroj: TASR

Úrady varujú turistov, aby necestovali do postihnutých oblastí.

Britka Simona Maniová dovolenkuje v Talianku. Je na návšteve u svojej rodiny v ich dome v Acquasparta. „Bol to určite najsilnejší zážitok, aký som kedy mala. Moji rodičia a ja sme sa náhle prebudili, keď sme začuli hlasný zvuk a cítili, ako sa trasie dom,“ opísala chvíle strachu počas zemetrasenia.

Epicentrum bolo síce 60 míľ ďaleko, ale riadne ho pocítili aj oni. „Obrazy popadali zo stien, vybehli sme von, rovnako ako väčšina ľudí z obce. Našťastie dom, v ktorom sme bývali, je nanovo postavený a odolný voči stredným zemetraseniam,“ povedala Simona pre Guardian.

Zdroj: TASR

Ryana Sloana, právnika z Glasgowa, prebudilo zemetrasenie v Ríme. Popísal ho ako "najdesivejší okamih" svojho života. "Prebudil som sa, pretože som zacítil, ako keby mi niekto násilne hojdal posteľ."

Zemetrasenie v Taliansku zažil na vlastnej koži aj bývalý eurokomisár a expredseda KDH Ján Figeľ. Ten je v Rimini na medzinárodnej konferencii. "Nadránom ma v hoteli v Rimini prebudili silné otrasy stien, cítil som mykanie postele a nábytku, luster sa hýbal ako kyvadlo hodín. Bolo pol štvrtej a chvenie budovy trvalo takmer pol minúty," reagoval Figeľ pre Teraz.sk. "Také silné otrasy zeme som zatiaľ nezažil," dodal.

Mestá, ktoré boli najviac postihnuté, nie sú síce považované za hlavné turistické destinácie, úrady napriek tomu varovali turistov, aby sa vyhýbali cestovaniu do postihnutých oblastí. Mnohé sú totiž odrezané od sveta. Letiská v Ríme aj Perugii zatiaľ fungujú normálne. Talianska vláda však požiadala, aby z letísk nepoužívali jednu z hlavných ciest do tejto oblasti, aby sa záchranné čaty mohli ľahšie dopraviť na postihnuté miesta.  

Počet obetí zemetrasenia, ktoré v noci na dnes zasiahlo strednú časť Talianska, sa zvýšil na 63. Len v mestečku Amatrice podľa správy hlásia 35 mŕtvych a v dedine Accumoli ďalších 11. K obetiam na životoch došlo aj v dedine Arquata del Tronto. Niektorí ľudia podľahli zraneniam v nemocnici, medzi nimi malé dievča, ktoré v Amatrice vytiahli z trosiek.

Počet 63 mŕtvych zatiaľ oficiálne úrady nepotvrdili, píše agentúra DPA. Talianske médiá hovoria už o stovkách zranených, počet nezvestných osôb nie je jasný. V obci Arquata dnes popoludní zaregistrovali dotrasy s magnitúdou 4,9. Nové zemetrasenie vyvolalo medzi obyvateľmi strach, uviedla agentúra APA s odvolaním sa na miestne médiá.

RÍM/kacs

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti