V Chorvátsku sa objavila smrteľná choroba, ktorú roznášajú komáre

Komár, Ostrov
Zdroj: wikipedia.com

Okrem ľudí bola choroba zaznamenaná aj u vtákov, koní, psov, mačiek a ďalších cicavcov.

Chorvátski lekári majú pohotovosť. Ošetrujú totiž v Osijeku niekoľko pacientov, u ktorých majú podozrenie na nebezpečný vírus západonílskej horúčky. Tá môže zabiť až 15 percent nakazených, uvádza dnevnik.hr.

Chorvátsky inštitút verejného zdravia oznámil, že podozrenie existuje u niekoľkých pacientov z vukovarského okresu. Tí sú momentálne hospitalizované s príznakmi encefalitídy, ktorá má podobné symptómy ako práve západonílska horúčka. Laboratórne testy ukázali, že prítomnosť vírusu pôvodne z oblasti Nílu, ktorý prenášajú komáre, je vysoko pravdepodobná, uvádza portál.

Úrady chystajú v postihnutých oblastiach kontroly a tiež dôkladnú dezinsekciu. Vírus, ktorý má inkubačnú dobu medzi tromi a 14 dňami, roznášajú komáre uhryznutím. Okrem ľudí bola choroba zaznamenaná aj u vtákov, koní, psov, mačiek a ďalších cicavcov.

Medzi prejavy západonílskej horúčky patria okrem zvýšenej teploty aj bezvedomie, pocity slabosti, bolesti svalov, bolesti hlavy alebo vyrážky. Pokiaľ je priebeh choroby mimoriadne závažný, môže dôjsť aj na obrnu.

Choroba sa neprenáša z človeka na človeka a u časti pacientov vírusové ochorenie prebehne bez akýchkoľvek príznakov, inokedy sa dá západonílska horúčka zameniť za obyčajnú chrípku.

OSIJEK/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vírus

Dôležité udalosti