Islamský štát pochoval tisíce ľudí do 72 masových hrobov

Ilustračné foto.
Islamský štát popravil 8 policajtov Zdroj: Twitter.com

Celkový počet mŕtvych sa pohybuje v rozmedzí od 5200 do vyše 15.000.

Tlačová agentúra Associated Press (AP) zdokumentovala exkluzívnymi rozhovormi, fotografiami a výskumom 72 masových hrobov, ktoré za sebou v Iraku a Sýrii zanechala extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

Podľa AP ide zatiaľ o najúplnejší výskum v tejto veci, ale keď bude IS ustupovať z území, ktoré dosiaľ ovláda, zrejme bude nájdených mnoho ďalších masových hrobov. Agentúra získala údaje o lokalitách 17 masových hrobov v Sýrii, vrátane jedného so stovkami tiel z jediného kmeňa.

Celkový počet mŕtvych sa pohybuje v rozmedzí od 5200 do vyše 15.000, napísala AP v dnešnej správe. Zmeny na zemskom povrchu ukazujú pravdepodobné miesto väznice Badúš neďaleko irackého Mósulu, kde zomrelo vyše 600 väzňov, ako vyplýva z exkluzívnych satelitných snímok firmy AllSource Analysis.

Spravodlivosť bola uplatnená aspoň v jednom prípade - a to v prípade smrti približne 1700 irackých vojakov, zastrelených guľometmi vo výcvikovom tábore Speicher. Za tieto vraždy bolo 21. augusta obesených 36 mužov.

BAGDAD/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Irak

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruské rakety zasiahli ukrajinskú vojenskú základňu pri hraniciach s Poľskom ON-LINE
  • Vojenská základňa ukrajinskej armády vzdialená približne 15 kilometrov od hraníc s Poľskom bola v utorok skoro ráno terčom ruského raketového útoku.

  • Do Poľska prišlo cez hranice z Ukrajiny od začiatku invázie Ruska celkovo už 3.416.000 ľudí.

  • Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.