V meste Chang-čou sa začal dvojdňový summit G20

Lídri krajín G20
Zdroj: TASR/AP

Usporiadanie summitu G20 v historickom meste Chang-čou podčiarkuje rastúcu úlohu Číny na svetovej scéne.

Čínsky prezident Si Ťin-pching dnes oficiálne otvoril dvojdňový summit skupiny G20, ktorý sa koná vo východočínskom meste Chang-čou, a vyzval predstaviteľov 20 najväčších ekonomík sveta, aby zo skupiny namiesto "diskusného klubu urobili akčný tím". Informovala o tom agentúra DPA.

"Dúfam, že tu v Chang-čou sa nám podarí nájsť riešenia na príznaky aj hlavné príčiny globálnych ekonomických problémov... Skupina G20 by mala zmeniť svoj prístup a pripisovať rovnaký význam krátkodobým, ako aj dlhodobým riešeniam," uviedol na úvod summitu Si Ťin-pching, ktorý osobne privítal všetkých 20 účastníkov stretnutia, vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina, nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, amerického prezidenta Baracka Obamu, šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera či britskej premiérky Theresy Mayovej.


Usporiadanie summitu G20 v historickom meste Chang-čou podčiarkuje rastúcu úlohu Číny na svetovej scéne, zatiaľ čo od lídrov ostatných krajín sa očakáva, že budú na Peking vyvíjať nátlak, aby dodržiaval medzinárodné obchodné normy.

"Toto stretnutie je pre Čínu príležitosťou ukázať zodpovednosť, ktorú so sebou prináša väčšia ekonomická moc," povedal na tlačovej konferencii v Chang-čou Jean-Claude Juncker, pričom dodal, že skupina G20 by toto fórum mala využiť na to, aby ukázala, že vie vytvoriť dlhodobý globálny hospodársky rast.

CHANG ČOU/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti