Vodiči kamiónov i obyvatelia francúzskeho mesta Calais si dnes povedali dosť

Vodiči kamiónov a  farmári vozidlami zablokovali významnú diaľnicu v severnom Francúzsku, požadujúc uzavretie utečeneckého tábor
Zdroj: TASR/AP

Utečenci v Calais sa v uplynulých mesiacoch čoraz viac snažia dostať cez Eurotunel do Británie.

Utečenecký tábor Džungľa blízko prístavu im robí vrásky už dlho. Rozhodli sa preto blokovať významnú diaľnicu na severe krajiny. Protest sa začal krátko po ôsmej ráno. Zablokoval diaľnicu A16 v smere k Eurotunelu. Demonštranti požadovali uzavretie utečeneckého tábora.

„Máme toho plné zuby. Situácia s utečencami v Calais je hrozná. Sú čím ďalej tým agresívnejší. Ráno odchádzame, neviem ako sa máme večer vrátiť. Hádžu do nás kamene a kovové trubice. Niektorí majú dokonca mačety. Mám päťročného syna, nechcem aby z neho bola sirota," hovorí kamionista.

Protestnú akciu nazvali „slimák". Pomalá jazda kamiónov a traktorov spôsobila poriadne dlhé kolóny. Akcie sa zúčastnilo až 400 ľudí. Úrady preto varovali všetkých vodičov, aby sa úseku radšej vyhli.


Utečenci v Calais sa v uplynulých mesiacoch čoraz viac snažia dostať cez Eurotunel do Británie. Problémy hlásia aj miestni obchodníci, ktorým meškajú dodávky. Migranti totiž často vykrádajú kamióny a dodávky.

„Aby ste nás správne pochopili, nemáme nič proti utečencom. Máme svoje požiadavky voči vláde, ktorá nerobí správne rozhodnutia," vysvetlil vedúci obchodu.

Úrady pritom už polovicu tábora Džungľa zrovnali so zemou. Vláda navyše avizovala, že v čo najkratšom čase zruší aj druhú polovicu. Aktivisti ale chceli dnešnou akciou vyvinúť čo najväčší tlak na vládu, aby celý proces urýchlila. V tábore je podľa odhadov ešte stále sedem až deväť tisíc ľudí.

„Toto je naše posledné varovanie. Vláda sa voči nám správa laxne. Všetky naše požiadavky prehliada. Ak politici nič neurobia, rozhodovať sa bude vo voľbách. Volebné urny rozhodnú," odkazujú kamionisti.

CALAIS/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tábor

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.