Parížska prokuratúra žiada trestné stíhanie exprezidenta Sarkozyho

Nicolas Sarkozy
Zdroj: facebook.com/Nicolas Sarkozy

Medzi obžalovanými sú bývalí úradníci zodpovední za prezidentskú kampaň a členovia vedenia komunikačnej spoločnosti.

Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa chce v budúcoročných prezidentských voľbách opätovne uchádzať o najvyššiu funkciu, čelí súdnemu sporu.

Podozrenie vyvolalo financovanie kampane

Parížska prokuratúra podala dnes súdnu žalobu proti Sarkozymu a ďalším 13 obvineným v prípade nezákonného financovania jeho neúspešnej kampane za znovuzvolenie v roku 2012. Ide o aféru známu ako Bygmalion.

Informovala o tom belgická televízna stanica RTBF s odvolaním sa na francúzske súdne zdroje a médiá. Medzi obžalovanými sú bývalí členovia Únie za ľudové hnutie (UMP), ktorá sa premenovala na Republikánov, bývalí úradníci zodpovední za prezidentskú kampaň a členovia vedenia komunikačnej spoločnosti Bygmalion. Je teraz na súde, ako sa postaví k tejto obžalobe, musí však počkať aspoň jeden mesiac, aby protistrana mala čas právne reagovať.

RTBF pripomína, že pre Sarkozyho to nie je príjemná záležitosť, lebo viac ako desať politikov z opozičnej pravice bude súperiť o post volebného lídra v straníckych primárkach, ktoré sa budú konať 20. a 27. novembra. Výzva trestného súdu, aby sa Sarkozy ešte pred primárkami dostavil na pojednávanie môže ohroziť jeho ambície opätovne súťažiť o Elyzejský palác.

Prokuratúra hovorí o podvodoch

Prokuratúra žiada súd stíhať Sarkozyho za to, že v roku 2012 prekročil maximálne povolené výdavky na voľby. Vyšetrovanie sa všeobecnejšie zameriava na falošné faktúry, vystavené s cieľom utajiť prekročenie limitu na kampaň až o 18,5 milióna eur. Limit bol stanovený na sumu 22,5 miliónov eur.

Prokurátor vo svojom vyjadrení z 30. augusta požiadal o trestné stíhanie aj pre ďalších 13 ľudí, a to za falšovanie, porušenie dôvery, podvod alebo spoluúčasť na nelegálnom financovaní. Sarkozyho právnik Thierry Herzog dnes žiadosť obžaloby označil za "nový surový politický manéver".

"S údivom počúvam, napriek všetkým právnym pravidlám, že parížska prokuratúra požaduje návrat prezidenta Nicolasa Sarkozyho pred súd v prípade trestných činov, kvôli ktorým nebol obvinený," povedal Herzog.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kauza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.