Zomrela žena, ktorej pred viac ako 10 rokmi transplantovali tvár

Isabelle Dinoire
Isabelle Dinoire Zdroj: TASR/AP

Pacientka, ktorá mala v čase operácie 38 rokov a ktorá po uhryznutí psom v máji 2005 prišla o pery, nos a bradu, zomrela po dlhej chorobe ešte v apríli 2016,

Francúzka Isabelle Dinoireová, ktorej v novembri 2005 v svetovej premiére transplantovali časť tváre, už nie je medzi živými. Pacientka, ktorá mala v čase operácie 38 rokov a ktorá po uhryznutí psom v máji 2005 prišla o pery, nos a bradu, pričom nemohla ani rozprávať, ani normálne jesť, zomrela po dlhej chorobe ešte v apríli 2016, informovala dnes univerzitná klinika severofrancúzskeho mesta Amiens.

Náročnú operáciu realizoval práve v tomto zariadení tím špecialistov z miestnej nemocnice a Univerzitnej kliniky v Lyone pod vedením renomovaných odborníkov, profesorov Jeana-Michela Dubernarda a Bernarda Devauchella.

Dubernard ešte v roku 1998 úspešne realizoval ako prvý transplantáciu ruky a o dva roky ako prvý aj transplantáciu predlaktia.

Chirurgický zákrok, po ktorom rozvedená matka dvoch detí z Valenciennes netajila nadšenie, označili lekári za "fyzicky a psychicky veľmi riskantnú" transplantáciu trojuholníka medzi nosom a ústami, tvoreného z "pokožky, podkožného tkaniva, malých lícnych svalov a základov tepien a žíl". Všetky implantované časti pochádzali od darcu, ktorý zomrel na mozgovú príhodu.

Ako informoval denník Le Figaro, pacientku, ktorá musela akceptovať svoju novú podobu, sužovala od uplynulej zimy opätovná odmietavá reakcia jej organizmu na implantát, v dôsledku ktorej čiastočne nedokázala hýbať perami.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tvár

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.