Turecko pokračuje v čistkách

Turecko - ilustračné foto.
Turecko - ilustračné foto. Zdroj: Profimedia

Vydali zatykače na šiestich generálov.

Turecké úrady vydali zatykače na šiestich generálov a ďalších príslušníkov ozbrojených zložiek. Informovala o tom dnes turecká štátna agentúra Anadolu s tým, že príkaz na vzatie do väzby vydala istanbulská prokuratúra. Podľa agentúry AP je toto nariadenie súčasťou vyšetrovania zmareného pokusu o vojenský prevrat, ktorý sa v Turecku odohral 15. júla.

Po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat bolo z armády prepustených už viac ako 5000 jej príslušníkov, medzi nimi aj 151 generálov a admirálov. Z vládnych úradov bolo prepustených približne 43.000 ľudí. Desiatky tisíc ľudí pre prevrate predviedli na policajný výsluch, pričom viac ako 17.000 z nich, vrátane vojakov, policajtov, sudcov či učiteľov, vzali do vyšetrovacej väzby a predstúpia pred súd.

Turecká vláda tvrdí, že prevrat zosnoval duchovný Fethullah Gülen, ktorý však tieto obvinenia rozhodne odmieta. Turecko však Spojené štáty žiada o jeho vydanie. Gülen býval kedysi spojencom súčasného tureckého prezidenta a bývalého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ale neskôr sa stal odporcom a kritikom jeho politiky. V roku 1998 odišiel do Spojených štátov a väčšinu času trávi vo svojom vidieckom sídle v Pensylvánii, no v Turecku má naďalej silný vplyv. Jeho hnutie Hizmet pokračuje v šírení Gülenových myšlienok umierneného islamu v rôznych sférach politického i spoločenského života.

ANKARA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Turecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.