Zahraničné

Ukrajina stráca Krym! Putin drží všetkých v "šachu"

Ruská vlajka vlaje z miestnej vládnej budovy v Simferopole
Zdroj: SITA

Kyjev bude asi vyčkávať.

Ukrajina stráca polostrov Krym. Nový proruský premiér autonómnej republiky Sergej Aksenov dnes oznámil, že má pod kontrolou všetky vojenské sily, políciu a ďalšie bezpečnostné služby v regióne. Kyjev si voči separatistom zatiaľ nedovolí zasiahnuť.

Výzva k Putinovi"Vzhľadom na moju zodpovednosť za životy a bezpečnosť občanov žiadam prezidenta Ruska Vladimira Putina o pomoc pri zaisťovaní mieru a pokoja na území autonómnej Krymskej republiky," napísal Aksenov vo vyhlásení.

Zo sveta naopak znejú opačné požiadavky. "Akékoľvek narušenie ukrajinskej suverenity a územnej celistvosti by bolo hlboko destabilizujúce," varoval americký prezident Barack Obama.

Rusko má navrchZatiaľ však Spojené štáty hovoria len o diplomatickej odvete za prípadnú inváziu. Nezúčastnili by sa na júnovom summite skupiny G8 v Soči.

Do ozbrojeného konfliktu s Ruskom sa nechystá ani Kyjev. Vraj sa nenechá vyprovokovať ako Gruzínci, keď vpadli do Južného Osetska, ktoré následne Rusi "oslobodili".

Rusom nateraz zrejme stačí vyčkávať, do akej miery sa Krym osamostatní sám. Na území majú vojakov z čiernomorskej flotily. Obsadili údajne vojenské letisko v prístave Sevastopoľ, aj medzinárodné letisko v hlavnom meste polostrova Simferopoľ.

"Presuny" ruskej armády na Kryme priznala aj samotná Moskva.


KYJEV/ TASR, SITA, TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.