Taiwan zasiahol extrémne silný tajfún, pol milióna domácností sa ocitlo bez elektriny

Kanada - Rusko
Kanada - Rusko Zdroj: profmedia.sk/ AFP PHOTO / CNA PHOTO

Meteorológovia očakávajú, že tajfún Meranti sa stane najsilnejšou búrkou roka.

Supertajfún Meranti, ktorého oko prešlo tesne okolo juhu Taiwanu, priniesol dnes na ostrov záplavy a viac ako pol milióna domácností pripravil o dodávky elektriny, informovala tlačová agentúra DPA.

Už v utorok popoludní zasiahli východ a juh Taiwanu silný vietor a prívalové dažde, v dôsledku čoho zostali školy a väčšina úradov zatvorené. Na juhu povodne celkom zničili cesty a evakuovať museli stovky obyvateľov horských oblastí.

Zdroj: Profimedia.sk

Supertajfún priniesol záplavy a výpadky elektriny

Na obnovenie elektriny čaká vyše 500-tisíc domácností, tajfún totiž vyvrátil množstvo elektrických stĺpov. Trajekty na ostrovy a niektoré vlakové spojenia nepremávajú.

Meteorológovia predpovedali, že juhozápad Taiwanu bude až do dnešného popoludnia sužovať silný vietor i vysoké vlny, pretože jadro tajfúnu vstupuje do južnej časti Taiwanského prielivu. V tejto oblasti leží druhé najväčšie mesto Taiwanu, Kao-siung, v ktorom žije 2,8 milióna obyvateľov.

Vo štvrtok Meranti zasiahne Čínu

Ústredný meteorologický ústav v živých televíznych prenosoch varoval pred zničujúcimi záplavami. Informoval, že v hornatých oblastiach dosiahol kumulatívny úhrn zrážok už 300 milimetrov a očakáva sa, že vystúpi až na 800 milimetrov, kým supertajfún Taiwan opustí.

Supertajfún Meranti sa v súčasnosti rovná hurikánu kategórie 5 a sprevádza ho vietor s rýchlosťou takmer 263 km/h. Očakáva sa, že vo štvrtok dosiahne juhovýchodnú Čínu.

Viac sa dozviete v reportáži


TCHAJ-PEJ/TASR, reuters, TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Taiwan

Dôležité udalosti