V Sýrii vypršalo sedemdňové prímerie vyhlásené Asadovou armádou

Vojak v Sýrii
Zdroj: TASR

Informácie o prípadnom predĺžení prímeria zatiaľ nie sú známe.

V Sýrii dnes o polnoci oficiálne vypršalo sedemdňové prímerie, ktoré vyhlásila armáda verná prezidentovi Bašárovi Asadovi. Informácie o prípadnom predĺžení prímeria zatiaľ nie sú známe.

Sýrska armáda vyhlásila sedemdňový pokoj zbraní 12. septembra po tom, ako sa Spojené štáty a Rusko dohodli na týždňovom prímerí platnom pre celé územie Sýrie. So zastavením paľby súhlasili aj povstalci.

Dohoda sa však nevzťahovala na extrémistov z Islamského štátu a ozbrojencov napojených na teroristickú sieť al-Káida. Prímerie v Sýrii sa podľa dostupných informácií vo veľkej miere dodržiavalo, a to na väčšine územia krajiny. Obe strany sa ale opakovane obviňovali z jeho porušovania.

Koordinátor humanitárnej pomoci OSN Stephen O'Brien vyjadril dnes rozčarovanie nad tým, že konvoj s potravinami pre obliehanú východnú časť Aleppa už asi týždeň čaká na turecko-sýrskych hraniciach. Dvadsať kamiónov OSN totiž stále nedostalo potrebné povolenia a bezpečnostné garancie, ktoré mala poskytnúť sýrska vláda.

V povstalcami kontrolovanom východnom sektore Aleppa, ktorý obliehajú vládne sily, sa nachádza približne 275.000 obyvateľov odrezaných od dodávok potravín, vody, liekov i elektriny. Prvý z plánovaných dvoch konvojov s pomocou, ktorý stále čaká v Turecku na vstup do Sýrie, mal zaistiť mesačné zásoby potravín pre zhruba 185.000 ľudí.

BEJRÚT/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mier

Dôležité udalosti