Zahraničné

Krym patril národu, ktorý Stalin vysídlil

0rig.krym_i_jpg.jpg

Ukrajincov je tam málo.

Rusko a Ukrajina stoja na pokraji vojny kvôli Krymu. Pôvodne pritom územie patrilo národu, ktorý dal takmer úplne vysídliť diktátor Josif Stalin, upozornil historik na sme.sk. Krymu stáročia vládli Tatári.

Kyjevská Rus až Krymský chanát

Krym podľa dostupných údajov nepatril Slovanom ani počas existencie prvého veľkého slovansko - variagského (vikingského) zoskupenia v tejto oblasti - Kyjevskej Rusi (približne roky 880 až 1240).

S postupom Džingischánových Mongolov sa do oblasti dostali od Kaspického mora Tatári. Boli významnou súčasťou Zlatej hordy (približne roky 1240 až 1450). 

Zhruba od roku 1450 vytvorili Tatári Krymský chanát, ktorý bol vazalským útvarom osmanských Turkov až do záveru 18. storočia. Okolo roku 1780 získali v oblasti rozhodujúce mocenské postavenie Rusi.

Od cárov ku Chruščovovi

Moskva v regióne nielen vládla, ale sa tam čoraz viac aj rozširovala. Práve z tohto obdobia pochádza pomenovanie Potemkinovská dedina, ako symbol niečoho, čo je postavené len aby ohúrilo, avšak nemožno to prakticky využívať.

Tatári sa pokúsili z ruského područia márne vyslobodiť na sklonku prvej svetovej vojny.

Po druhej svetovej vojne dal státisíce Tatárov vysídliť Stalin za údajnú spoluprácu s Nemcami.

Po Stalinovej smrti administratívne pripojil Krym k Ukrajine vodca Nikita Chruščov - vraj aby sa Ukrajincom zavďačil a získal si ich podporu.

A tak sa polostrov stal po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 súčasťou samostatnej Ukrajiny.

Kyjevská Rus:

Krym:
KYJEV/ TVNOVINY.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti