Taliansky lodný kapitán Orlandi zachránil 260 Slovákov, ocenili ho in memoriam

Prezident Andrej Kiska, v strede vľavo prezident Talianskej republiky Sergio Mattarella počas slávnostného otvorenia výstavy Pok
Zdroj: TASR

Vyznamenanie je podľa prezidenta ocenením hrdinského činu s ohrozením vlastného života.

Na pôde slovenského veľvyslanectva v Ríme udelil vo štvrtok podvečer prezident Andrej Kiska slovenské štátne vyznamenanie in memoriam talianskemu lodnému kapitánovi Carlovi Orlandimu za zásluhy o záchranu ľudských životov s nasadením vlastného života. Slávnostné odovzdávanie sa uskutočnilo v rámci dvojdňovej oficiálnej návštevy prezidenta Kisku v Taliansku. Ocenenie, Medailu prezidenta Slovenskej republiky, si na slávnostnom ceremoniáli prebrali Orlandiho dediči.

Vyznamenanie je podľa prezidenta ocenením hrdinského činu s ohrozením vlastného života. Kiska ním oceňuje ľudí za to, že zachraňujú iných, pričom nasadzujú svoj vlastný život.
Príbeh Carla Orlandiho, kapitána lode talianskych Kráľovských námorných vojenských síl Camogli sa začal v máji 1940, keď zo Zimného prístavu v Bratislave vyplával po Dunaji starý riečny parník Pentcho s 500 pasažiermi - židovskými utečencami. Okrem 260 Slovákov boli na palube aj Česi, Maďari, Nemci, Rakúšania a Poliaci. Ich cieľom bol prístav Haifa v "Zasľúbenej zemi".

Po neľudských peripetiách a mnohých odmietnutiach krajinami, ktorými parník prechádzal, stroskotali na jednom z neobývaných ostrovov Egejského mora. Stroskotancov s nasadením vlastných životov, pod hrozbou mín i útoku nepriateľských vojenských síl, zachránila posádka lode talianskych Kráľovských námorných vojenských síl Camogli, ktorej velil kapitán Carlo Orlandi.

Kapitán Carlo Orlandi podstúpil riziko a zachránil všetkých cestujúcich parníka Pentcho. Veľká väčšina z nich vojnu prežila v talianskom zbernom tábore Ferramonti. Veliteľ Orlandi sa konca vojny dočkal ako vojnový zajatec v Nemecku.

Príbeh má pre dejiny utečencov a dejiny Stredozemného mora symbolickú hodnotu až do dnešných čias. Po prvý raz sa u nás objavil v roku 2015 v knihe PENTCHO/Príbeh parníka.
Na jej prezentácii v Ríme hovorili zástupcovia tamojšej obce o návrhu vyznamenať talianskeho kapitána. Tam vznikol aj návrh autora knihy Jara Riháka, aby kapitána in memoriam vyznamenal slovenský prezident a návrhu sa ujal slovenský veľvyslanec.

RÍM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti