Maďari rozhodovali o príjímaní utečencov: "Nepotrebujeme ich tu!"

Maďari rozhodovali o príjímaní utečencov: "Nepotrebujeme ich tu!"

Orbán po hlasovaní povedal, že ak väčšina Maďarov bude za kvóty, odstúpi z funkcie.

Je rozhodnuté. Pred pár minútami sa u našich južných susedov zatvorili referendové miestnosti. Maďari rozhodovali o postoji krajiny pri príjímaní utečencov. Aj keď sa očakáva, že väčšina hlasujúcich bude proti kvótam, otázkou je či sa referenda zúčastní dostatočný počet ľudí. Navyše sa analytici zhodujú, že celé je to iba politická hra premiéra Orbána.

Orbán po hlasovaní povedal, že ak väčšina Maďarov bude za kvóty, odstúpi z funkcie. "Som hrdí na to, že sme prví a žiaľ, jediní v únii, kto má takéto referendum. Bol by som rád, keby nás iné krajiny nasledovali," povedal Orbán.

Odchodu zo stoličky premiéra sa však pravdepodobne Orbán báť nemusí. Aj pre náš štáb, ktorý bol dnes v Maďarsku, bolo nemožné nájsť pred referendovými miestnosťami niekoho, kto by hlasoval za.

"Nechcem, aby prišli migranti. Je to iná viera a kultúra. Nepotrebujeme ich tu," povedal nám jeden z hlasujúcich proti kvótam.

"Bojíme sa vojny. Máme strach o naše deti. Nepotrebujeme choroby. Referendum je dôležité," povedala ďalšia obyvateľka Maďarska.

"Nechcem, aby nám diktovala únia. Keď ja nemám rád tekvicový prívarok, tak ho nejem. Nech ho je ten, komu chutí," povedal ďalší.

Zdanie ale môže klamať. To, že prišli hlavne odporcovia, je logické. Druhá strana totiž nabádala na ignoráciu referenda. Platné bude iba v prípade, keď sa ho zúčastní vyše polovica voličov.

"Vláda kladie hlúpu otázku, hlúpu odpoveď ani nechce počuť a nazývajú to referendom. Toto nie je vôľa ľudu," povedal jeden z odporcov.

Neplatnosť referenda ale nebude pre Orbána znamenať prehru. Povedal, že ako odporcovia kvót zvalcujú druhú stranu, tak to bude dostatočne silný mandát, s ktorým môže mávať v Bruseli.

Väčšina komentátorov sa ale zhoduje na tom, že referendum je iba Orbánov politický ťah na zviditeľnenie sa. Prichádza v čase, keď situácia s migrantmi v Maďarsku ani zďaleka nie je taká horúca ako minulý rok. Navyše to už po Brexite ani v únii nie je téma číslo jeden. Výsledky referenda by mali byť známe zajtra.


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ma%darsko

Dôležité udalosti