To je strašné číslo. Takmer 385 miliónov detí žije v extrémnej chudobe

Podvýživené dieťa leží na posteli v nemocnici v jemenskom meste Saná.
Zdroj: TASR

Oznámili to v správe Detský fond OSN (UNICEF) a Svetová banka.

Takmer 385 miliónov detí po celom svete žije v extrémnej chudobe. Oznámili to v pondelok Detský fond OSN (UNICEF) a Svetová banka (SB). Podľa správy oboch inštitúcií sú na tom najhoršie deti v Afrike južne od púšte Sahara a tiež v južnej Ázii, predovšetkým v Indii. Približne 19,5 percenta detí v rozvojových krajinách žilo v roku 2013 v domácnostiach, ktoré museli vyžiť priemerne iba z 1,90 dolára na osobu na deň. Dospelí v rozvojových krajinách sú postihnutí chudobou iba spolovice tak často.

"Je nielen väčšia pravdepodobnosť, že deti žijú v extrémnej chudobe, ale dopady chudoby na deti sú najzničujúcejšie," napísal v tlačovom vyhlásení výkonný riaditeľ UNICEF Anthony Lake. "Sú na tom najhoršie zo všetkých, čo sú na tom zle - a najmenšie deti trpia najviac, lebo bieda, ktorú zažívajú, nepriaznivo vplýva na vývoj ich tela a myslenia," dodal Lake, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Ako Lake uviedol, je "šokujúce", že v extrémnej chudobe vyrastá polovica všetkých detí v subsaharskej Afrike a jedno z piatich detí v rozvojových krajinách. "To nielenže obmedzuje ich budúcnosť, ale ťahá smerom dolu aj spoločnosť, v ktorej žijú," upozornil Lake.
UNICEF zhodnotil v správe údaje z 89 krajín, dodala agentúra DPA.

NEW YORK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Osn

Dôležité udalosti