Odborníci radia, čo máte robiť ak máte na Yahoo! účet

Yahoo
Zdroj: TASR

Spoločnosť Yahoo! pre vládu USA tajne monitorovala e-maily svojich užívateľov. Firma na tieto účely dokonca minulý rok vyvinula špeciálny softvér.

Sledovali milióny ľudí. Jedna z najznámejších internetových spoločností Yahoo! sledovala poštu svojich klientov a informácie posúvala americkej vláde. Vyvinula na to dokonca špeciálny softvér. Obvinenia prichádzajú iba dva týždne po tom, čo spoločnosť oznámila, že hackeri sa zmocnili obrovského počtu dát ich užívateľov.

Pre všetkých klientov je to vraj zdrvujúca informácia. To že spoločnosť špehovala účty zverejnili jej bývalí zamestnanci. „Pre Yahoo je toto reputačne veľmi nepríjemné," tvrdí odborník na kyberbezpečnosť Tomáš Zaťko. Ďalší odborník Pavol Lupták si myslí, že je to obrovská rana pre samotných užívateľov yahoo.

Aké informácie odovzdala spoločnosť úradom zatiaľ nie je známe. Odborníci, ale radia ak máte účet na yahoo radšej ho zrušte a ďalej tejto spoločnosti nedôverujte.

Podobne reagoval na twitteri aj Edward Snowden, ktorý v minulosti zverejnil vládne dokumenty o kybernetickej špionáži USA. "Yahoo monitoruje všetko, čo tam napíšete. Zrušte svoje konto ešte dnes."

Podľa agentúry Reuters Yahoo! dokonca na špehovanie vyvinula špeciálny softvér. „Určite sa vedia nájsť nejaké legitímne príklady , kde takéto sledovanie pomohlo odhaliť nejaký zločin a pomôcť ľuďom otázka je či za to stojí tá cena ako mi strácame to súkromie," myslí si Zaťko.

Spoločnosť škandál komentovala iba veľmi stroho - sme spoločnosť ktorá dodržiava zákon.

Odborník na bezpečnosť si myslí, že toto je veľmi zlý signál pre súkromie a, že ani väčšina Slovákov používajúcich akýchkoľvek email si nemôže byť istá, že sa nám niekto nedíva do pošty. Jeho kolega je v tom, ale zdržanlivejší,.

„Zatiaľ to vyzerá tak že v tomto sme trochu pozadu čo môže byť vzhľadom na tu bezpečnosť dobré. Momentálne tie policajné zložky operujú tým spôsobom že v rámci každého vyšetrovania prídu s oficiálnou požiadavkou," dodáva Pavol Lupták.

Na internete si viete overiť približne koľkých ľudí preverovali. Väčšina spoločností zverejňujú koľko žiadosti od štátnych úradov dostali aj to v koľkých prípadoch im aj vyhoveli.


WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme E-mail

Dôležité udalosti

ONLINE: Podľa Zelenského je Hadí ostrov je opäť slobodný. Dodal, že to mení situáciu v Čiernom mori ON-LINE
  • Ukrajinský Hadí ostrov je "opäť slobodný", uviedol vo svojom pravidelnom príhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  • Spojené štáty zablokovali spoločnosť so sídlom v USA v hodnote viac než jednej miliardy dolárov, spojenú s ruským oligarchom Sulejmanom Kerimovom.

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naživo prehovoril k rakúskemu publiku - prvýkrát od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine.