Poľský parlament odmietol prísnejší zákon o interrupciách

Protestujúce poľské ženy.
Zdroj: TASR/AP

Keby ho parlament schválil, potraty by boli v krajine úplne zakázané.

Poľský parlament odmietol návrh na sprísnenie zákona o interrupciách, na základe ktorého by boli takéto zákroky v Poľsku úplne zakázané. Proti prijatiu bolo 352 poslancov, pre 58.

Členovia parlamentného výboru ešte v stredu večer počas narýchlo zvolaného zasadnutia hlasovali za odmietnutie takejto zmeny.

Parlament začal prerokúvať novelu interrupčného zákona na základe občianskej petície, pod ktorú sa podpísalo 450.000 Poliakov a ktorú podporila aj tamojšia katolícka cirkev. Návrh poslanci dolnej komory parlamentu schválili koncom septembra v prvom čítaní.

Protesty zabrali

Návrh sa stretol s odporom väčšiny Poliakov, čo vyvolalo v Poľsku masové protesty, kde do ulíc vyšli tisíce ľudí. Najmä ženy sa obliekli do čierneho a namiesto práce či do školy vyrazili do ulíc.

Návrh vychádzajúci z občianskej iniciatívy Stop interrupciám predpokladá, že vykonávanie umelých potratov bude v Poľsku úplne zakázané a prípadné porušenie lekármi či tehotnými ženami sa bude trestať väzením. Poľská legislatíva v predmetnej oblasti je pritom už teraz jednou z najprísnejších v Európe.

Interrupcia je totiž v Poľsku ilegálna s výnimkou troch prípadov: keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je následkom trestného činu - incestu či znásilnenia - alebo v prípade poškodenia plodu.


VARŠAVA/kacs

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti