V Nemecku zadržali Sýrčana podozrivého z plánovania bombového útoku

Na snímke 22-ročný Sýrčan Jaber al-Bakr z Damasku, ktorý je podozrivý z plánovania bombového útoku v Nemecku.
Zdroj: TASR

Sýrčan podozrivý z plánovania bombových teroristických útokov, mal pravdepodobne kontakty s militantmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Nemecká spolková prokuratúra dnes oznámila, že neexistujú dôkazy, že 22-ročný Sýrčan Jaber al-Bakr, zatknutý dnes nadránom v Lipsku pre údajné plánovanie bombového útoku, si stihol vybrať terč útoku.

Nebezpečné látky v mladíkovom byte

Spolková prokuratúra vo zverejnenom vyhlásení napísala, že polícia našla v sobotu v byte tohto mladíka v meste Chemnitz približne 1,5 kilogramu "mimoriadne nebezpečnej výbušniny" a ďalší materiál. Práve preto po ňom následne vyhlásila celoštátne pátranie.
Al-Bakr podľa dnešného oznámenia prokuratúry údajne "plánoval v Nemecku islamisticky motivovaný útok s vysoko výbušnými látkami", ale vyšetrovatelia zatiaľ nemajú dôkazy, že "si už zvolil terč bombového útoku".

Zatknutý Sýrčan prinajmenšom od začiatku toho mesiaca vyhľadával na internete inštrukcie, ako vyrobiť výbušniny a "vybavenie pre džihád". Nemeckí predstavitelia informovali, že traja iní Sýrčania spoznali podozrivého na základe fotografie, ktorú polícia v rámci celoštátneho pátrania zverejnila na internete a v sociálnych médiách.

Trojica totiž bývala s podozrivým v jednom byte v Lipsku. Jeden z troch Sýrčanov, ktorí mladíka podozrivého z plánovania bombového útoku chytili a spútali, išiel na miestnu policajnú stanicu v Lipsku s fotografiou podozrivého a vyzval na jeho zatknutie.

Pravdepodobne mal kontakty s IS

Šéf kriminálnej polície vo východonemeckej spolkovej krajine Sasko Jörg Michaelis dnes spresnil, že Sýrčan prišiel krátko pred nedeľňajšou polnocou na policajnú stanicu v meste s fotografiou ako dôkazom o chytení 22-ročného al-Bakra. Polícia sa ponáhľala do bytu, kde bol al-Bakr spútaný a zadržiavaný, a dnes nadránom ho zatkla.

Michaelis uviedol, že al-Bakr mal pravdepodobne kontakty s militantmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).
Michaelis ďalej uviedol novinárom v Drážďanoch, že al-Bakr bol v hľadáčiku domácej tajnej služby už od septembra, lebo mala informácie, že zrejme "niečo" plánuje.

Do Nemecka prišiel ako utečenec

Al-Bakr mal aj údajného komplica, ktorého takisto zatkli, informovali dnes agentúry AP a DPA. Michaelis dodal, že v tomto štádiu vyšetrovania "správanie a konanie podozrivého al-Bakra hovorí v prospech toho, že bol napojený na Islamský štát".
Al-Bakra po zatknutí v Lipsku predviedli pred súd v Drážďanoch.

Al-Bakr prišiel do Nemecka ako utečenec v roku 2015 a udelili mu azyl. Pri prvom pokuse o zatknutie v Chemnitzi, asi 80 kilometrov od Lipska, v sobotu polícii ušiel.
Hovorca saskej polície Tom Bernhardt dnes už skôr uviedol, že k zatknutiu al-Bakra v byte v Lipsku viedlo to, že predtým na stanici oslovil iného Sýrčana s otázkou, či môže uňho prespať. Polícia následne dostala spomínaný "tip".

LIPSKO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nemecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.