Orbán sa nevzdáva ani po neúspešnom referende, prichádza s novelou ústavy

Maďarský premiér Viktor Orbán na masovom mítingu.
Zdroj: TASR/AP

Novela ústavy bude podľa Orbána prejavením vôle tých 3,3 milióna ľudí, ktorí v plebiscite z 2. októbra odmietli migračné kvóty EÚ.

Návrh novely ústavy, ktorý zakazuje do Maďarska presídliť mimoeurópskych cudzincov, predložil dnes parlamentu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Informovala o tom agentúra MTI.

Na území Maďarska bude môcť podľa tohto návrhu žiť prisťahovalec iba na základe individuálneho posúdenia jeho žiadosti maďarskými orgánmi v zmysle zákonov schválených maďarským Národným zhromaždením. Orbán chce ďalej zakomponovať do základného zákona ustanovenie, že ochrana identity Maďarov, ktorá je zakotvená v historickej ústave, je zásadnou povinnosťou štátu.

"V záujme členstva Maďarska v Európskej únii musia byť spoločné právomoci (EÚ) v súlade so základnými právami a slobodami uvedenými v ústave," uvádza sa v návrhu, podľa ktorého tieto právomoci nemôžu obmedziť nariadenia maďarskej ústavy týkajúce sa územnej celistvosti, populácie, štátnej formy a štátneho zriadenia. Orbán minulý utorok oznámil, že jeho strana Fidesz plánuje upraviť ústavu v štyroch bodoch. "Novela ústavy a referendum o migračných kvótach spolu vytvoria maďarskej vláde silnejšiu pozíciu v rokovaniach s Bruselom," zdôraznil.

Novela ústavy bude podľa Orbána prejavením vôle tých 3,3 milióna ľudí, ktorí v plebiscite z 2. októbra odmietli migračné kvóty EÚ. Maďarská opozičná strana Demokratická koalícia (DK) vedená expremiérom Ferencom Gyurcsányom, ale aj Maďarská socialistická strana (MSZP), sa rozhodli, že kvôli krokom vládnej strany Fidesz budú bojkotovať prácu parlamentu.

Kým štyria poslanci DK chcú podľa spravodajského servera Index.hu úplne ignorovať prácu v zákonodarnom zbore, parlamentná frakcia MSZP odmieta účasť na procese úpravy ústavy súvisiacom s referendom o prisťahovaleckých kvótach.

BUDAPEŠŤ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Novela

Dôležité udalosti