Terčmi plánovaného teroristického útoku mohli byť letiská v Berlíne

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR

Al-Bakr prišiel ako utečenec v roku 2015 do Nemecka, kde sa dočkal udelenia azylu.

V Nemecku žijúci migrant zo Sýrie Jaber al-Bakr (22), ktorého dnes v skorých ranných hodinách zadržali v Lipsku pre dôvodné podozrenie z prípravy teroristického útoku, sa najskôr zaujímal o vlaky v spolkovej republike, avšak neskôr sa sústredil konkrétne na letiská v Berlíne.

Odvolal sa na indície spravodajských služieb

Na margo potenciálnych terčov teroristického útoku to uviedol dnes vo vysielaní prvého programu verejnoprávnej nemeckej televízie ARD najvyšší predstaviteľ Spolkového úradu pre ochranu ústavy Hans-Georg Maassen, ktorý sa odvolal na indície spravodajských služieb. Spolková prokuratúra predtým zverejnila vyhlásenie, v zmysle ktorého polícia našla v sobotu v byte tohto mladíka v meste Chemnitz približne 1,5 kilogramu "mimoriadne nebezpečnej výbušniny" a ďalší materiál.

Práve preto po ňom následne vyhlásila celoštátne pátranie.
Medzičasom prenikli na verejnosť oficiálne nepotvrdené informácie, že v prípade trhaviny išlo o TATP, obľúbený "materiál" teroristov z Islamského štátu, využitý aj pri útokoch v Paríži a v Bruseli, a že podozrivý takmer dokončil výrobu vesty s trhavinou, ktorú by zrejme využil pri samovražednom útoku.

Podozrivého spoznali na základe fotografie

Al-Bakr podľa oznámenia prokuratúry "plánoval v Nemecku islamisticky motivovaný útok s vysoko výbušnými látkami". Zatknutý najneskôr od začiatku tohto mesiaca vyhľadával na internete inštrukcie, ako vyrobiť výbušniny a "vybavenie pre džihád".

Nemeckí predstavitelia informovali, že traja iní Sýrčania spoznali podozrivého na základe fotografie, ktorú polícia v rámci celoštátneho pátrania zverejnila na internete a v sociálnych médiách. Trojica totiž bývala s podozrivým v jednom byte v Lipsku. Jeden z troch Sýrčanov, ktorí mladíka podozrivého z plánovania bombového útoku chytili a spútali, zašiel na miestnu policajnú stanicu v Lipsku s fotografiou hľadanej osoby a vyzval na jej zatknutie.

Al-Bakr mal podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov pravdepodobne kontakty s militantmi z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). V hľadáčiku nemeckej tajnej služby bol tento mladík už od septembra. Nájomník z prehľadaného bytu z Chemnitzu, tiež Sýrčan (33), ktorý však prišiel do Nemecka niekoľko mesiacov po hlavnom podozrivom, je pre podozrenie zo spolupáchateľstva takisto vo vyšetrovacej väzbe.

Minister vnútra vyjadril spokojnosť

Al-Bakr prišiel ako utečenec v roku 2015 do Nemecka, kde sa dočkal udelenia azylu. Pri prvom pokuse o zatknutie v Chemnitzi, asi 80 kilometrov od Lipska, v sobotu polícii ušiel.
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa poďakovala odvážnym Sýrčanom za pomoc pri zadržaní ich hľadaného krajana, nevylúčila v súvislosti s bojom proti medzinárodnému terorizmu ani ďalšie sprísnenie legislatívy, ak si to situácia vyžiada.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere vyjadril spokojnosť s funkčnosťou bezpečnostných zložiek pripomínajúc, že aj terajšia kauza naznačila, že útoky, akých dejiskom boli v ostatných mesiacoch Paríž alebo Brusel, nie sú nemysliteľné ani v Nemecku, aj keď tamojšie orgány robia maximum pre to, aby im zabránili.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.