Ako vyzerajú deti narodené s vírusom Zika po roku? Pohľad na ne láme srdce

Je to smutný pohľad a lekári sú bezmocní
Zdroj: TV Markíza

Najhoršie je, že ani lekári nemajú odpovede na všetky otázky, ktoré sa ich rodičia týchto detí pýtajú.

Keď sa narodili, ich zábery boli v médiách každý deň. Dnes majú bábätká s mikrocefáliou jeden rok a svet akoby na ne zabudol. Pozrite sa spolu s nami, ako sa darí deťom, ktoré priviedli na svet matky s vírusom Zika.

Oslava prvých narodenín malého Josého sa niesla v trpkej atmosfére. Chlapček váži iba 6 kilogramov, čo je výrazne pod priemerom. Nepriberá tak, ako by mal, pretože sa mu ťažko prehĺta a odmieta jesť. Preto ho pred dvoma týždňami začali kŕmiť cez nos pomocou trubičky. Rodičia sa utešujú tým, že v tom ich syn nie je sám. V Brazílii sa s mikrocefáliou narodilo minulý rok asi 2-tisíc detí.

„Veľa sa toho od neho učím. Naučil nás žiť a milovať. Bezpodmienečne," povedala matka ročného Josého Solange Ferreira.

Najhoršie je, že ani lekári nemajú odpovede na všetky otázky, ktoré sa ich rodičia týchto detí pýtajú. Aj pre nich je mikrocefália, ako následok vírusu Zika, v podstate novinkou.

„Práve v období, keď má dieťa približne rok, matky si začínajú uvedomovať vážnosť choroby. A aj my lekári dokážeme zhruba v tomto veku odhadnúť jej rozsah," vysvetlila detská neurologička Vanessa van der Lindenová.

Lekári pomaly zisťujú, že nie každé dieťa s mikrocefáliou má rovnaké ťažkosti. U niektorých sa abnormálne malá hlavička nateraz javí iba ako estetický problém, iné deti zjavne trpia a majú dosť neisté vyhliadky do budúcna.


„História tejto choroby sa ešte len píše. Potrebujeme čas, aby sme sa o nej dozvedeli viac. Niektoré deti nemusia mať vôbec žiadne problémy, a napríklad až keď začnú chodiť do školy, zistíme, že majú ťažkosti s učením," dodala van der Lindenová.

Detská neurologička Van der Lindenová sa deťom s mikrocefáliou venuje každý deň. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že majú problémy so zrakom a sluchom, trpia epileptickými záchvatmi a najčastejšie sa u nich objavujú aj problémy s prehĺtaním. Upokoja sa vraj len pri kúpeli. Preto je pre nich vhodná vodoliečba.

„Veľmi túžim, aby môj syn mohol normálne jesť. Ale nemôže, pretože keby to skúsil, riskoval by život. Mohol by sa zadusiť," praje si matka ročného Arthura Rozilene Ferreira.

V Brazílii sa už vírus Zika nešíri, prvé prípady nákazy však v poslednej dobe zaznamenali v Južnej Ázii. Americké úrady tehotným ženám neodporúčajú cestovať do 11 krajín vrátane Thajska či obľúbenej destinácie Maldivy.

BRATISLAVA/TV markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti