Zahraničné

Pieseň Happy Birthay oslavuje narodeniny. Viete, koľko rokov si ju už spievame?

shutterstock_179719664.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Ide o najviac spievanú pieseň v anglickom jazyku.

Aj u nás na Slovensku sa oslávencovi spieva pieseň Všetko najlepšie. Happy Birthday To You je jednou z najpopulárnejších piesní spievaných v anglickom jazyku a je zapísaná aj v Guinessovej knihe rekordov. Preložená je do viacerých jazykov, ale je bežné, že sa aj v iných krajinách spieva v originálnom znení. 

Zdroj: Shutterstock.com

Melódiu piesne napísali v roku 1983 sestry Hillové, ktoré pracovali ako učiteľky v Kentucky. Originálna verzia bola určená pre uvítanie triedy v škole a mala názov Good Morning to All. 

V roku 1911 sa do piesne prepašovalo slovo narodeniny a nová verzia piesne uzrela svetlo sveta v roku 1924. Odvtedy sa používala v rozhlase, filmoch bez akýchkoľvek licenčných poplatkov. Prvýkrát odznela v roku 1931 na Brodwayi v muzikáli The Band Wagon. O dva roky neskôr sa tretia zo sestier Hillových rozhodla zaistiť si autorské práva.

V roku 1935 ich odkúpila firma Summy Company. Právo na ne stratila v roku 1985. O päť rokov neskôr kúpila práva nahrávacia spoločnosť Warner Music Group za 15 miliónov dolárov. 

Pozrite si, ako zaspievala Happy Birthday Marilyn Monroe prezidentovi Kennedymu:


Aj keď sú súčasné autorské práva na verejnú prezentáciu skladby nie celkom jasné, firma Warner má po technickej stránke nárok na škody v prípade neplatenia za jej neautorizovanú verejnú prezentáciu. Problémom je ale to, že nie je úplne jasné kto je skutočným autorom aktuálneho textu "Happy Birthday to You".

 

BRATISLAVA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.