V "Džungli" dohárajú zvyšky prístreškov, zapálili ich zrejme odchádzajúci migranti

V tábore Calais sa rozhoreli približne tri desiatky menších požiarov, ktoré následne zapríčinili výbuch plynových fliaš.
Zdroj: TASR

V noci nadnes explodovali v tábore v Calais dve fľaše so skvapalneným plynom.

Tábor migrantov v blízkosti francúzskeho prístavneho mesta Calais, známy aj ako Džungľa, je vysťahovaný. Uviedla to dnes prefektka departementu Pas-de-Calais Fabienne Bucciová s tým, že takmer všetkých migrantov už autobusmi porozvážali do prijímacích centier v rôznych častiach krajiny.

K sťahovaniu migrantov francúzske úrady pristúpili v pondelok ráno. O deň neskôr sa začala aj likvidácia tábora - skladanie stanov a búranie provizórnych prístreškov. Likvidačné práce najnovšie spomaľujú požiare, ktoré opäť vypukli na viacerých miestach tábora. Bucciová už vo svojom vyhlásení z dnešného rána vysvetlila, že migranti z niektorých krajín majú vo zvyku pred definitívnym odchodom spáliť svoje obydlie.

"Povedali sme im, že by bolo lepšie, keby to nerobili, ale niektorí z nich neposlúchli," vyhlásila.
Takéto požiare spôsobili v noci nadnes výbuch dvoch plynových fliaš, pričom zranenia utrpeli dvaja migranti - Afganec a Sýrčan. Podľa denníka Le Monde v súvislosti s požiarmi polícia predviedla na výsluch štyroch Afgancov, ktorí sú podozriví z podpaľačstva.


Tábor Džungľa na okraji prístavného mesta Calais si migranti vybudovali bez povolenia. Podľa odhadov v ňom žilo okolo 10.000 ľudí. Cieľom väčšiny z nich bolo dostať sa do Veľkej Británie.
Likvidáciu tábora avizovali začiatkom jesene francúzsky prezident Francois Hollande i minister vnútra Bernard Cazeneuve.

Miestni obyvatelia na problémy s táborom a jeho obyvateľmi upozorňovali úrady už dlho, pričom poukazovali aj na negatívne dôsledky, ktoré mestu prináša - napríklad kriminalitu a obmedzenia pri podnikaní. Čiastočnou reakciou na túto kritiku bola vlani na jar likvidácia južnej časti tábora.

CALAIS/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.