Bývalý informátor WikiLeaks sa opäť pokúsil o samovraždu

Bradley Manning.
Bradley Manning. Zdroj: TASR

Spravodajská spoločnosť BBC dodala, že k pokusu o samovraždu došlo 4. októbra po tom, ako informátora portálu WikiLeaks zavreli na samotku.

Bývalý americký vojak Bradley Manning, ktorý si odpykáva 35-ročný trest za zverejnenie tajných vojenských a diplomatických dokumentov, sa druhýkrát v priebehu niekoľkých mesiacov pokúsil o samovraždu. Informoval o tom jeho právnik Chase Strangio s tým, že jeho mandant je momentálne vo väzení.

Spravodajská spoločnosť BBC dodala, že k pokusu o samovraždu došlo 4. októbra po tom, ako informátora portálu WikiLeaks zavreli na samotku vo väznici Fort Leavenworth v americkom štáte Kansas.

Pobyt na samotke mal byť trestom za Manningov predchádzajúci pokus zobrať si život - toho sa dopustil v júli tohto roku po tom, ako mu väzenské úrady odmietli povoliť lekárske vyšetrenie.

Manningov advokát dnes opäť kritizoval americké úrady za to, že nie sú ochotné venovať pozornosť faktu, že Manning trpí ťažkými depresiami, ktoré sú dôsledkom problémov s rodovou identifikáciou.

V roku 2013 totiž Manning oznámil svoj zámer podstúpiť operáciu na zmenu pohlavia a žiadal, aby ho oslovovali ženským menom Chelsea. Vlani vo februári náčelníčka vojenskej nemocnice Fort Leavenworth, plukovníčka Erika Nelsonová, Manningovi oficiálne povolila začať s hormonálnou liečbou zameranou na zmenu pohlavia.

Bradley Manning bol odsúdený za neoprávnené nakladanie s utajovanými informáciami a ich zverejňovanie - išlo predovšetkým o americké diplomatické kábelogramy, ktoré odovzdal a ktoré boli zverejnené na internetovom portáli WikiLeaks.

Vo februári 2012 bol Manning oficiálne obvinený z úniku viac ako 700.000 utajovaných dokumentov amerických ministerstiev zahraničných vecí a obrany a 21. augusta 2013 ho odsúdili na 35 rokov väzenia.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bradley manning

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.