Moskva žiada od USA vysvetlenie údajných hackerských útokov

Konflikt USA - Rusko - ilustračná snímka.
Zdroj: shuttertock.com

Americké bezpečnostné úrady pripisujú hackerom spojeným s ruskými tajnými službami zodpovednosť za viacero útokov počas predvolebnej kampane v USA.

Moskva žiada od Spojených štátov objasnenie v súvislosti s údajným preniknutím hackerov do dôležitých infraštruktúrnych sietí v Rusku. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však v dnešnom vyjadrení zdôraznil, že Rusko je pripravené odraziť akýkoľvek útok, informovala agentúra DPA.

Americká televízia NBC predtým uviedla, že americká armáda by mohla kedykoľvek začať kybernetické útoky, ak by sa Moskva pokúsila narušiť utorkové (8.11.) prezidentské voľby v USA.

Americkí "vojenskí hackeri" podľa zdrojov správy prenikli do ruskej elektrickej a telekomunikačnej siete, ako aj do riadiaceho systému Kremľa. Správa sa však odvoláva na expertov, nie predstaviteľov vlády.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí žiada oficiálne popretie od amerických úradov na úrovni siahajúcej až po Biely dom, píše DPA. "Ak oficiálna reakcia vedenia USA nepríde, znamená to, že v USA existuje štátny kybernetický terorizmus," citovala agentúra hovorkyňu rezortu.

Americké bezpečnostné úrady pripisujú hackerom spojeným s ruskými tajnými službami zodpovednosť za viacero útokov počas predvolebnej kampane v USA, okrem iného na počítačové siete Demokratickej strany. Hacker s prezývkou Guccifer 2.0 sa v piatok vyhrážal, že americké voľby budú sledované "zvnútra siete Federálnej volebnej komisie" (FEC). Americkí experti spájajú aj tohto hackera s Moskvou.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.