Osem rokov Obamu v Bielom dome: Fotograf vybral jedinečné snímky

Prezident Obama skúša jablko v supermarkete.
Zdroj: PETER SOUZA/WHITE HOUSE

Do dejín sa určite zapíšu jeho kampane počas prezidentských volieb, ako príklady výborne zvládnutého politického marketingu.

Barack obama je od 20. januára 2009 44. prezident Spojených štátov. Stal sa ním po víťazstve v novembrových prezidentských voľbách v roku 2008, ktoré zopakoval aj v nasledujúcich voľbách v roku 2012. Je prvým afroamerickým prezidentom Spojených štátov. Svoje funkčné obdobie začínal ako jeden z najpopulárnejších prezidentov, podporovalo ho až 78 % Američanov.

Komisia nórskeho parlamentu mu udelila 9. októbra 2009 Nobelovu cena za mier za „nezvyčajné úsilie v posilnení medzinárodnej diplomacie a kooperácie medzi ľuďmi".

Ako prezident musel riešiť ekonomickú krízu, ktorú riešil vydávaním balíčkov na záchranu ekonomiky. Aj keď sa ekonomika dostala do recesie, podarilo sa mu vrátiť k rastu HDP a znížiť nezamestnanosť. Do dejín sa zapíše aj schválením zdravotnej reformy, takzvanej Obamacare.

https://www.youtube.com/watch?v=jjoSExG9Rgo


Jej cieľom bolo zavedenie cenovo dostupného zdravotného poistenia pre všetkých občanov bez rozdielu. V zahraničnej politike sa pri svojej prvej ceste do Európy zúčastnil summitu skupiny G20 v Londýne, potom summitu NATO v Štrasburku a 4. a 5. Apríla summitu USA a Európskej únie v Prahe.Tu na Hradčanském náměstí predniesol prejav, v ktorom sa vyjadril za jadrové odzbrojenie.

V roku 2011 ho ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová presvedčila, aby vojensky intervenoval do Líbye s cieľom zvrhnúť Muammara Kaddáfího a angažoval sa tiež vo vojne v Sýrii, ktorá pokračuje dodnes. V novembri 2012 vyhral druhé prezidentské voľby, keď porazil protikandidáta republikána Mitta Romneyho. V ekonomike sa mu v druhom funkčnom období darilo znížiť deficit a krajina sa pomaly dostala z krízy.

Do dejín sa zapíšu aj jeho kampane, ako príklady výborne zvládnutého politického marketingu. Z funkcie odíde ako jeden z najmladších prezidentov vo veku iba 55 rokov. Nahradí ho 70-ročný Donald Trump.

BRATISLAVA/ROCK

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti