V Krakove exhumujú pozostatky Lecha Kaczyňského a jeho manželky

Havarované prezidentské lietadlo v Somelensku.
Zdroj: wikimedia.org

Poľskí vyšetrovatelia vlani predložili verejnosti správu, podľa ktorej katastrofu zavinili poľskí piloti s prispením ruských dispečerov.

V Poľsku sa dnes začalo nové vyšetrovanie leteckej katastrofy, pri ktorej v roku 2010 v ruskom Smolensku zahynul vtedajší poľský prezident Lech Kaczyňski a s ním aj desiatky ďalších príslušníkov poľskej politickej a armádnej elity.

Vyšetrovanie sa obnoví exhumáciou telesných pozostatkov Kaczyňského a jeho manželky Marie, ktorí sú pochovaní v Krakove, uviedla dnes podľa agentúry DPA poľská prokuratúra. Exhumácia sa začne dnes podvečer aj za prítomnosti špecialistov zo zahraničia a duchovných. Telá do sarkofágu v kráľovskej hrobke na krakovskom zámku Wawel vrátia 18. novembra, ak sa dovtedy skončia všetky naplánované procedúry. Nasledovať budú aj ďalšie exhumácie. Toto vyšetrovanie má trvať najmenej rok.

Poľskí vyšetrovatelia vlani predložili verejnosti správu, podľa ktorej katastrofu zavinili poľskí piloti s prispením ruských dispečerov. Prokuratúra vlani tiež zverejnila záznam rozhovorov v pilotnej kabíne. Vyplýva z neho, že piloti boli pod tlakom činiteľov z prezidentovho sprievodu, ktorý bol v kabíne a napriek hmle na letisku sa snažil posádku prinútiť, aby pristála. Vtedajšia konzervatívna opozícia však naďalej trvala na podozrení, že nešťastie bolo dôsledkom sprisahania a išlo o atentát.

Obnoviť vyšetrovanie a zistiť pravdu vlani v predvolebnej kampani sľuboval brat zosnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyňski, ktorého konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) nakoniec vlani v novembri vyhrala parlamentné voľby.  Nová vláda nariadila obnoviť vyšetrovanie, ktorého súčasťou sú aj exhumácie. Viacero rodín pozostalých po obetiach pritom podpísalo otvorený list, ktorým protestujú proti exhumáciám.

Názor na príčiny nešťastia v Rusku rozdeľuje poľskú spoločnosť. Najhoršia katastrofa v novodobých dejinách Poľska súčasne prehĺbila traumu v poľsko-ruských vzťahoch.
Poľské vládne lietadlo 10. apríla 2010 prepravovalo prezidentský pár a ďalších príslušníkov poľskej elity do Smolenska, kde si v neďalekej Katyni mali uctiť pamiatku tisícov zajatých poľských dôstojníkov, ktorých počas druhej svetovej vojny zastrelila sovietska tajná polícia.

VARŠAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti

ONLINE: Rusko pokračuje v raketových útokoch po celej krajine, oznámila ukrajinská armáda ON-LINE
  • Ruské jednotky pokračujú v raketových útokoch na vojenské ciele a civilistov po celej Ukrajine.

  • Na fotografii, ktorá sa šírila začiatkom mája na slovenskom Facebooku, nie sú žiaci z ukrajinského Ľvova, ale z ruskej Penzy.

  • Lídri Estónska, Lotyšska a Litvy v stredu v spoločnom vyhlásení schválili "historické rozhodnutie" Fínska a Švédska požiadať o členstvo v Severoatlantickej aliancii.