Japonci opravili obrovský kráter v centre mesta za rekordne krátky čas

Kráter v meste Fukuoka.
Kráter v meste Fukuoka. Zdroj: TASR/AP

Nehovoriac o tom, že jeden celý deň sa na stavbe nepracovalo kvôli zlému počasiu.

Na hlavnej ulici v centre mesta Fukuoka v južnom Japonsku sa ešte 8. novembra prepadla zem a vytvorila obrovský kráter. Nehoda prerušila dopravu, dodávky elektriny, vody a plynu do viacerých častí mesta. Diera však zmizla takmer rovnako rýchlo ako sa objavila.

Dnes, po necelom týždni, je už cesta opravená a svieti na nej novučičký asfalt. Oprava trvala Japoncom rekordne krátky čas. Nehovoriac o tom, že jeden celý deň sa na stavbe nepracovalo kvôli zlému počasiu.

Kráter bol 30 metrov široký a hĺbku mal až 15 metrov. Celú opravu komplikovala voda z porušených kanalizačných potrubí, ktorá ho okamžite zaliala. Iba za 48 hodín sa podarilo všetky inžinierske siete opraviť - elektrinu, plyn, vodu, kanalizáciu a telekomunikačné siete.

Dokonca sa im ju podarilo zasypať a spevniť betónom, aby sa ďalej nerozširovala. Prepad pravdepodobne súvisí s rozširovaním podzemného tunela pre novú linku metra a miestnym nestabilným piesočnatým podložím. Nikto sa našťastie nezranil.

Primátor mesta Fukuoka sa za spôsobenú komplikáciu ospravedlnil obyvateľom a poďakoval robotníkom. Príčinou incidentu v meste s 1,5 miliónom obyvateľov môže byť výstavba podzemnej linky metra.

Najprv sa na ceste objavili iba dve menšie diery a potom sa celá prepadla. Stalo sa to iba 300 metrov od stanice Hakata, ktorá je dôležitým mestským dopravným uzlom.

Po necelom týždni už nič nepripomína, že na mieste vôbec k takejto situácii došlo. Je tu nová cesta i semafory.


FUKUOKA/TASR/Reuters

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kráter

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.