Do vesmíru vypustia v sobotu satelit, ktorý bude revolúciou v predpovedaní počasia

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Satelit zozbiera trikrát viac dát so štyrikrát lepším rozlíšením päťkrát rýchlejšie než súčasné americké satelity.

Spojené štáty v sobotu vypustia z Floridy satelit, ktorý meteorológom poskytne zábery na búrky, blizardy, hurikány či blesky aké ešte nevideli.

Meteorológovia hovoria, že satelit spôsobí revolúciu v predpovedaní počasia, najmä toho extrémneho. Zmenu prirovnávajú k prechodu od čiernobielej televízie k televízii s vysokým rozlíšením.

"Je to veľká vec. Je to veľké zlepšenie v porovnaní s tým, čo sme mali doteraz. Malo by to zachrániť životy a majetky," povedal pre denník USA Today meteorológ Fred Johnson.
Satelit zozbiera trikrát viac dát so štyrikrát lepším rozlíšením päťkrát rýchlejšie než súčasné americké satelity.

Celú západnú hemisféru bude schopný preskenovať za iba päť minút, kým doteraz to trvalo 26 minút. Na Zem pošle vo svojich prvých šiestich mesiacoch fungovania viac dát než všetky doterajšie satelity na predpovedanie počasia spolu.

Na vývoji spolupracovali Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) a spoločnosti Lockheed Martin a Harris.

"GOES-R je pre nás kľúčovým míľnikom," povedal pre denník USA Today Stephen Volz, riaditeľ sekcie NOAA pre satelity a informačné služby. Dodal, že satelit je prvým z budúcej generácie satelitov na predpovedanie počasia.

Satelit má veľkosť autobusu, nazýva sa GOES-R a počasie na Zemi bude sledovať z výšky vyše 35.000 kilometrov. Bude v geosynchrónnom orbite, čiže bude sa pohybovať rýchlosťou Zeme, čo mu umožní byť stále nad jedným miestom - americkým kontinentom, presne nad rovníkom.

Súčasťou satelitu je okrem iného kamera schopná zachytiť extrémne detailné zábery. Bude napríklad schopná nazrieť do steny oka hurikánu, čo umožní meteorológom predpovedať intenzitu hurikánu.

"GOES-R výrazne posunie monitorovanie. Je to obrovský skok od technológií 90. rokov do 21. storočia," povedal Eric Webster zo spoločnosti Harris, ktorá kameru vyvinula.

Zábery hurikánov z GOES-R by sa mali vyrovnať nedávnym dych berúcim záberom tajfúnov z japonských satelitov. Z amerického satelitu budú profitovať aj európski meteorológovia.
Ďalším dôležitým prístrojom na satelite je detektor bleskov, ktorý bude monitorovať všetky blesky nad Severnou Amerikou a priľahlými oceánmi. Prístroj z dielne spoločnosti Lockheed Martin spresní varovania pred tornádami a zredukuje plané poplachy.

Ďalšie prístroje na satelite budú sledovať napríklad slnečné žiarenie a erupcie na Slnku a magnetické pole Zeme. Satelit pomôže leteckej aj námornej doprave a uľahčí aj dlhodobé predpovede, vrátane sezónnych predpovedí. Meteorológovia by tiež mali byť schopní lepšie predpovedať obdobia sucha. Vedcom tiež satelit pomôže lepšie pochopiť vzťahy medzi zemou, oceánmi, atmosférou a klímou.

Program GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite) bude mať okrem GOES-R do roku 2036 ďalšie tri satelity. Hodnota programu je 11 miliárd dolárov a jeho súčasťou sú aj moderné zariadenia na Zemi schopné prijímať vysoký objem dát z nových satelitov.

Satelit sa vydá na svoju púť z Floridy v sobotu o 17.42 h miestneho času. Z Mysu Canaveral ho vynesie na obežnú dráhu raketa Atlas V.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.