Japonsko zasiahlo silné zemetrasenie aj cunami

Cunami v Japonsku.
Zdroj: TASR

Z celej krajiny hlásili doteraz najmenej desať zranených.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,4 zasiahlo dnes ráno o 06.01 h miestneho času japonskú prefektúru Fukušima. Jeho hypocentrum sa nachádzalo 61 kilometrov juhovýchodne od mesta Namie v hĺbke okolo desať kilometrov, informovala Japonska meteorologická agentúra (JMA). Po prvom otrase nasledovali dva slabšie - 5.4 a 4.8 stupňa.

Z celej krajiny bolo doteraz hlásených najmenej desať zranených, ale našťastie žiadne obete.

V dôsledku zemetrasenia bolo vydané varovanie pred vlnami cunami. Podľa posledných informácií, prvé vlny už zasiahli pobrežie a ich výška pomaly rastie. Zatiaľ najvyššia vlna (1,4 metra) zasiahla o 08.09 h prístav v meste Sendai v prefektúre Mijagi. Všetky výstrahy a varovania boli postupne zrušené. Malé cunami boli zaznamenané aj na viacerých riekach.

Chladiaci systém na treťom reaktore vo Fukušime prestal pracovať, pokazilo sa čerpadlo a voda v ňom prestala cirkulovať. Úrady hovoria, že bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí, kým je v systéme dostatok vody.

 

Podľa americkej geologickej služby USGS mala magnitúda zemetrasenie hodnotu 6,9. Silné otrasy boli cítiť na celom území prefektúry Fukušima ležiacej na ostrove Honšú, informovala televízia NHK. Záchvevy s menšou boli hlásené aj z iných častí najväčšieho japonského ostrova vrátane hlavného mesta Tokia.

V dôsledku zemetrasenia bolo vydané varovanie pred vlnami cunami pre prefektúru Fukušima, ktoré môžu dosiahnuť výšku tri metre. Úrady vyzvali obyvateľov, aby sa z pobrežných oblastí a údolí riek okamžite presunuli na vyššie položené miesta.
Varovanie bolo vydané aj pre tichomorské pobrežie prefektúr Aomori, Iwate, Mijagi, Ibaraki a Čiba.

Správy o škodách ani obetiach zatiaľ nie sú k dispozícii. V prefektúre Fukušima sa nachádza vážne poškodená jadrová elektráreň odstavená po silnom zemetrasení z marca 2011, pri ktorom zahynulo viac ako 18.000 ľudí.

Živý prenos z oblasti

Zdroj: RT.com

Japonsko leží na tzv. Ohňovom kruhu, kde sa často vyskytujú zemetrasenia a sopečné erupcie. V tejto oblasti sa odohrá až 90 percent všetkých zemetrasení na svete.

CNN/ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme cunami

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.