Jadrové znečistenie v Európe klesne. Černobyľ zakryla nová kupola

Nová kupola nad jadrovou elektrárňou.
Zdroj: TASR/AP

Tridsať rokov po jadrovej havárii, ktorej dôsledky stále ovplyvňujú ľudí z Ukrajiny, Bieloruska a susedných krajín.

Európska komisia (EK) dnes pri príležitosti oficiálneho odovzdania novej ochrannej kupoly nad zničeným 4. reaktorom ukrajinskej černobyľskej jadrovej elektrárne pripomenula, že pre EÚ je jadrová bezpečnosť veľmi vážna vec.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn, eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica, ako aj eurokomisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Arias Caňete v dnes zverejnenom spoločnom vyhlásení pripomenuli, že táto udalosť predstavuje významný míľnik na dlhej ceste snáh Ukrajiny a medzinárodného spoločenstva, aby životné prostredie v okolí Černobyľa bolo opäť bezpečné.

"Tridsať rokov po jadrovej havárii, ktorej dôsledky stále ovplyvňujú ľudí z Ukrajiny, Bieloruska a susedných krajín, nám to tiež pripomína, že jadrová bezpečnosť bola a zostáva vážna vec, ktorá si zaslúži nepretržitú pozornosť medzinárodného spoločenstva a prijímanie opatrení s cieľom zabrániť ďalšej katastrofe," uvádza sa v spoločnom liste predstaviteľov exekutívy EÚ.

Komisia zdôraznila, že nová oceľová bezpečnostná kupola je bezprecedentným inžinierskym dielom financovaným z Fondu pre černobyľský kryt, ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) v mene medzinárodných darcov. Na financovaní tohto projektu sa EBOR podieľala sumou okolo 1,5 miliardy eur, pričom EÚ bola najväčším darcom do černobyľského fondu, keď prispela sumou približne 750 miliónov eur.

"Naša práca sa zameriava aj na sociálno-ekonomické opatrenia zamerané na zlepšenie životných podmienok prvých obetí katastrofy z roku 1986, ktoré sú ešte stále ovplyvnené dôsledkami rádioaktívneho žiarenia," spresňuje komuniké eurokomisie.

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Černobyľ

Dôležité udalosti