Zahraničné

Život pri vojenských základniach na Kryme očami redaktora TV Markíza

19 Krym-Zivot pri zakladniweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Niektorí obyvatelia zaspávajú so strachom.

Napätie a bezmocnosť na Ukrajine pokračuje už vyše týždňa. Podľa posledných odhadov je už na Kryme 30-tisíc ruských vojakov, čo je zhruba počet obyvateľov mesta Piešťany.

Na rôznych stranách samopalu sa ocitli aj ukrajinskí a ruskí vojaci, ktorí kedysi spolu vyrastali v jednom meste. Obyvatelia domov pri vojenských základniach tak každý deň zaspávajú s obavami, či ich nezobudí bratrovražedná vojna.


Niektorí obyvatelia by chceli, aby Krym patril pod Rusko. Ľudia by sa vraj mali lepšie. Len dôchodky sú totiž v Rusku takmer päťkrát vyššie.

Iní susedia ale nezdieľajú rovnakí názor. Boja sa tí mladší dokonca utekajú preč z Krymu. Viac sa dozviete z reportáže.


KYJEV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Sýrsky prezident Bašár Asad pricestoval do Číny na svoju prvú návštevu od začiatku vojny v Sýrii.

Čína rozširuje svoj vplyv na Blízkom východe po tom, ako v marci sprostredkovala dohodu medzi Saudskou Arábiou a Iránom. V sýrskom konflikte, ktorý si vyžiadal už pol milióna mŕtvych ľudí, milióny utečencov a premenil obrovské časti krajiny na trosky, Peking stále podporuje Asada.

Krátka správa

Švajčiarsky parlament schválil zákaz zahaľovania na verejnosti, hrozia pokuty.

Pokuty siahajú do výšky až 1000 švajčiarskych frankov (1041,5 eur). Zákaz sa vzťahuje na nikáby, burky, tvárové masky či šatky na tvárach demonštrantov na verejných priestranstvách i vo verejných budovách. Existujú však aj výnimky. Zahalené tváre budú naďalej povolené v modlitebniach, počas slávností, či zo zdravotných dôvodov.

Krátka správa

Rusko v noci útočilo najmenej na šesť ukrajinských miest.

Najmenej dvaja ľudia prišli o život a ďalších 21 utrpelo zranenia. Išlo o mestá Cherson, Kyjev, Charkov, Čerkasy, Rivne i Ľvov.