Zahraničné

ONLINE: Hrozby USA a NATO potvrdzujú potrebu modernizácie armády

Ruskí vojaci bez označenia
Zdroj: TASR

Sledujte s nami situáciu na Ukrajine.

20:52- Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľňajšom telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a britským premiérom Davidom Cameronom označil rozhodnutie vlády ukrajinského autonómneho regiónu Krym oddeliť sa od vlády v Kyjeve za legálne. Vo zverejnenom stanovisku kancelárie ruského prezidenta sa uvádza, že trojica lídrov diskutovala o možných riešeniach krízovej situácie na Ukrajine. Putin podľa Kremľa Cameronovi a Merkelovej potvrdil, že "kroky legitímne krymskej vlády sú v súlade s medzinárodným právom", keďže sú v záujme "ochrany legitímnych záujmov obyvateľov" polostrova.

18.40 -
Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin poverený vedením obrany v sobotu verejne vyjadril vieru, že po hrozbách USA a NATO už nikto v Rusku nepochybuje o potrebe vyzbrojiť ruskú armádu novými modernými zbraňami. Bývalý veľvyslanec Ruska pri NATO na svojom konte na internetovej sociálnej sieti Facebook napísal, že snáď už teraz "nikto nespochybní nevyhnutnosť prezbrojenia našej armády a flotily a oživenia nášho obranného priemyslu a vojenskej vedy", cituje ho portál tlačovej agentúry RIA Novosti.

Rogozin takto reagoval na stredajšie vyhlásenie americkej vlády, ktorá oznámila plán vyslať ďalších šesť bojových lietadiel na Pobaltie. Pentagon tiež potvrdil plán zintenzívnenia výcviku vzdušných síl v Poľsku v záujme možnosti pohotovej reakcie na vývoj súčasnej napätej situácie na Ukrajine. Americké námorníctvo v piatok navyše uviedlo, že do Čierneho mora na vopred plánované cvičenie dorazil americký torpédoborec USS Truxtun.


16.23 -
Nové ukrajinské vedenie dnes zablokovalo účty Autonómnej republiky Krym (ARK). Podľa agentúry Interfax o tom informoval podpredseda krymskej vlády Rustam Temirgalijev.

Obyvateľstvo Krymu Temirgalijev ubezpečil, že táto situácia nijako neovplyvní výplatu miezd štátnym zamestnancom a dôchodkov. Dodal, že vedenie ARK situáciu operatívne rieši otváraním účtov v ruských bankách. "Situáciu máme pod kontrolou," ubezpečil Temirgalijev. Dodal, že nedošlo "k nijakej katastrofe". Krym podľa neho môže "autonómne žiť aj v takejto situácii".    

Temirgalijev spresnil, že ak sa obyvatelia polostrova v budúcotýždňovom referende vyslovia za vystúpenie z Ukrajiny a rozhodnú o pripojení Krymu k subjektom Ruskej federácie, polostrov aj tak zavedie ako menu rubeľ.

15.06 -
Bezpečnostní experti viacerých členských štátov NATO disponujú dôkazmi o prítomnosti najmenej 2000 ruských vojakov na polostrove Krym. Ide o príslušníkov ozbrojených síl, ktorých tam zo základní prepravili leteckou cestou. Informáciu priniesol dnes nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel.

Podľa rovnakého zdroja sa na polostrove nachádza v súčasnosti okolo 20.000 príslušníkov ruských ozbrojených síl a ďalší, pripravení na nasadenie, sú umiestnení v jeho okolí.

14.44 -
Ukrajinské ministerstvo obrany nemá v pláne vyslať na Krymský polostrov ďalšie svoje jednotky, uviedol dnes podľa agentúry Interfax ukrajinský minister obrany Ihor Teňuch. Dodal, že médiami zaznamenané presuny vojakov a bojovej techniky sú súčasťou cvičenia.

Ide o presuny z jednej základne na druhú, dodal. Jednotky "vykonávajú obvyklú činnosť, tak ako vždy," spresnil minister.

14.33 -
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes v Kyjeve vyhlásil, že Ukrajina sa nevzdá ani "jediného centimetra" svojho územia. Vyhlásil to v prejave, ktorý predniesol dnes v Kyjeve v rámci osláv 200. výročia narodenia ukrajinského básnika, národného hrdinu a barda Tarasa Ševčenka.

"Je to naša zem. Naši otcovia a starí otcovia za ňu preliali krv. My sa nevzdáme jediného centimetra ukrajinskej zeme. Nech si to Rusko a jeho prezident uvedomia," vyhlásil.

14.15 -
Česko asi neuzná plebiscit o pripojení sa polostrova Krym k Ruskej federácii, ktorý je naplánovaný na 16. marca. V pravidelnej relácii Otázky Václava Moravce verejnoprávnej Českej televízie to dnes naznačil premiér krajiny Bohuslav Sobotka. Podľa jeho slov je pripravované referendum v rozpore s platnou legislatívou Ukrajiny. Zároveň konštatoval, že súčasná ukrajinská vláda, ktorá vznikla po zosadení prezidenta Viktora Janukovyča, je legitímna.

13.31  -
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes oznámil, že budúci týždeň navštívi Spojené štáty s cieľom rokovať o súčasnej patovej situácii, do ktorej sa dostali Ukrajina a Rusko ohľadne juhoukrajinského regiónu Krym.

"Pôjdem do Spojených štátov, kde budem mať stretnutia na najvyššej úrovni o riešení situácie, ktorá nastala v našich bilaterálnych a multilaterálnych vzťahoch," povedal Jaceňuk na začiatku zasadania vlády v ukrajinskej metropole Kyjev. Citovala ho agentúra Reuters.
11.32 -
Ruské sily sa dnes zmocnili stanovišťa ukrajinskej pohraničnej stráže v mestečku Černomorskoje (v ukrajinčine Čornomorske) na západnom Kryme, pričom vnútri objektu zostalo zablokovaných približne 30 príslušníkov tamojšej posádky. Agentúru Reuters o tom telefonicky informoval hovorca pohraničnej stráže.

Vojenská základňa v Černomorskom na západnom okraji Krymského polostrova bola obsadená bez krvipreliatia okolo šiestej hodiny ráno miestneho času (05.00 h SEČ). Hovorca, Oleh Sloboďan, uviedol, že ruské sily majú teraz na Kryme pod kontrolou 11 pohraničných stanovíšť.

10.35 - Armáda USA je pripravená splniť svoje záväzky voči NATO, pokiaľ si to vyžiada kríza na Ukrajine, vyhlásil to predseda Zjednoteného výboru veliteľov štábov USA Martin Dempsey.

"Máme záväzky voči našim spojencom z NATO. Chcem vás ubezpečiť, že pokiaľ by vznikla situácia, keď sa od nás bude žiadať ich splnenie, zareagujeme,“ povedal.

Podľa jeho názoru, ak by sa Rusku povolilo vtrhnúť do suverénneho štátu pod zámienkou ochrany etnických Rusov na Ukrajine, destabilizovaná bude celá východná Európa a Balkán.


08.35 - Bývalý ruský ropný magnát a donedávna aj jeden z najznámejších ruských väzňov Michail Chodorkovskij pricestoval v sobotu do Kyjeva. Informoval o tom prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter.

Po prílete do Kyjeva sa Chodorkovskij odobral na Námestie nezávislosti, kde sa stretol s ukrajinským politikom Jurijom Lucenkom.

Pripravenosť odcestovať na Ukrajinu a pokúsiť sa zabrániť krviprelievaniu Chodorkovskij oznámil v pondelok. Vyslovil predpoklad, že prítomnosť nezávislých a v zahraničí známych ľudí Ukrajine môže pomôcť odvrátiť eskaláciu konfliktu.

Chodorkovskij vo svojom vyhlásení napísal, že Ukrajina sa dostala na pokraj občianskej vojny zásluhou konania nekompetentných politikov. Upozornil, že by to bola tragédia pre milióny ukrajinsko-ruských rodín a mala by vážne dôsledku na situáciu v Rusku i na jeho postavenie na medzinárodnej scéne.

"Táto kríza prinesie utrpenie všetkým," zdôraznil. "Mám priateľov Ukrajincov, v rodine mám Ukrajincov. Tak ako pre mnohých z nás, aj pre mňa je to osobná vec," dodal Chodorkovskij, ako informovala agentúra UNIAN.
KYJEV/TASR, SITA - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.