Putin nariadil vývoj novej zbrane. Obrana pred ňou bude nemožná

Ruské jadrové rakety Topoľ-M.
Zdroj: TASR/AP

Podiel moderných zbraní v ruských jadrových silách podľa Putina predstavuje takmer 60 percent.

Rusko musí vyvinúť rakety schopné preniknúť akýmikoľvek systémami protiraketovej obrany, vyhlásil dnes šéf Kremľa Vladimir Putin na koncoročnej schôdzke s predstaviteľmi ministerstva obrany.

"Musíme posilniť svoje strategické jadrové sily, predovšetkým prostredníctvom raketových systémov, ktoré zaručene preniknú akýmikoľvek súčasnými i budúcimi systémami protiraketovej obrany," zdôraznil Putin.

Nejadrové strategické sily je podľa neho takisto potrebné "pozdvihnúť na vyššiu úroveň kvality, aby boli schopné neutralizovať akékoľvek vojenské hrozby".

Rusko si udržiava stav svojej jadrovej triády, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri zachovaní strategickej parity, na patričnej úrovni, konštatoval ďalej Putin. (Jadrová triáda je označenie používané pre trojzložkovú jadrovú výzbroj umožňujúcu zasadiť prvý alebo odvetný útok. Zložkami jadrovej triády sú strategické bombardéry, zo zeme odpaľované medzikontinentálne balistické strely a balistické strely vystreľované z ponoriek -- pozn. TASR)

Podiel moderných zbraní v ruských jadrových silách podľa Putina predstavuje takmer 60 percent. Úroveň výcviku vojsk sa takisto zvýšila, čo dokazujú výsledky strategického veliteľsko-štábneho cvičenia Kavkaz-2016. Toto cvičenie podľa šéfa Kremľa posilnilo ochranu ruských južných hraníc, a to najmä pred teroristickými hrozbami. Zároveň pomohlo prepracovať organizáciu územnej obrany v Južnom a Severokaukazskom federálnom okruhu.

Putin poukázal aj na účinnosť štyroch tohtoročných neohlásených kontrol bojovej pripravenosti. "Potvrdili, že jednotky a útvary môžu byť rýchlo presunuté na veľké vzdialenosti a v krátkom časovom limite môžu vytvoriť zoskupenia v strategických smeroch," dodal ruský prezident.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zbrane

Dôležité udalosti