Pápež František na polnočnej omši nevynechal utečencov

Pápež František počas polnočnej omše v Bazilike Sv. Petra vo Vatikáne.
Pápež František počas polnočnej omše v Bazilike Sv. Petra vo Vatikáne. Zdroj: TASR

Pripomenul, že aj Ježiš bol migrant.

Pápež František pri príležitosti celebrovania sobotňajšej polnočnej omše vo vatikánskej Bazilike sv. Petra apeloval na veriacich, aby prijali výzvu dieťaťa z "válova", ako aj detí súčasného sveta, z ktorých mnohé trpia.

"Prijmime výzvu detí, ktorým nie je umožnené narodiť sa, detí, ktoré plačú, pretože nikto neutíši ich hlad, detí, ktoré nemajú v rukách hračky, ale zbrane," povedal pápež.

Pápež v homílii vyzval veriacich, aby sa zamysleli nad tým, ako mnohé z dnešných detí nemôžu pokojne spať v kolískach milované svojimi rodičmi tak, ako bol Ježiš. Namiesto toho trpia v "špinavých válovoch, ktoré pohlcujú dôstojnosť".

Okrem toho sa František obrátil najmä na Európanov, aby boli pohostinnejší k utečencom, a pripomenul im, že aj Ježiš bol migrant. Zároveň odsúdil márnotratnosť bohatých v časoch, keď deti a chudobní zomierajú od hladu.

Pápež tiež vyzval veriacich, aby nepodliehali komercializácii Vianoc a namiesto darčekov sa radšej zaujímali o tých, ktorí sa ocitli na okraji spoločnosti. Materializmus "si nás tieto Vianoce vzal za rukojemníkov. Musíme sa vymaniť z jeho zajatia," povedal pápež František.

Oslavy narodenia Ježiša Krista budú pokračovať aj dnes tradičným apoštolským požehnaním Urbi et Orbi (Mestu a svetu), ktoré František prednesie na poludnie z ústredného balkóna na priečelí Baziliky sv. Petra.

VATIKÁN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Polnočná omša

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.