Zahraničné

Rusi obsadili na Kryme vojenskú nemocnicu a raketovú základňu

Krym, Simferopol.jpg
Krym, Simferopol Zdroj: SITA

Krym pozval pozorovateľov OBSE na referendum o pripojení k Rusku.

Ruské sily obsadili dnes na Kryme vojenskú nemocnicu a raketovú základňu, informovala agentúra Reuters.

Proruská domobrana a ruskí vojaci obsadili nemocnicu v Simferopole - metropole Krymskej autonómnej republiky. Personál "nahnali" do vestibulu, aby "sa očividne zoznámil s novým vedením inštitúcie". V budove sa pritom nachádzalo 20 vážne chorých pacientov. 

Zdroj: SITA
 

V prístavnom meste Sevastopol ruské jednotky odzbrojili vojakov ukrajinskej raketovej základne, píše Reuters s odvolaním sa na hovorcu ukrajinskej armády na Kryme.

K základni podľa neho dorazilo približne 200 vojakov na 14 nákladných vozidlách a hrozili útokom, ak ukrajinskí vojaci odmietnu zložiť zbrane.

Krymský premiér ponúkol Tatárom vládne funkcie

Proruský krymský premiér Sergej Aksionov ponúkol miestnym Tatárom možnosť vstúpiť do všetkých štátnych orgánov - vyčlenil pre nich aj post podpredsedu vlády. Povedal to v dnes zverejnenom rozhovore pre agentúru RIA Novosti.

"Navrhli sme im post vicepremiéra, dva ministerské posty a funkciu námestníka ministra prakticky na každom ministerstve vrátane silových štruktúr," uviedol Aksionov.

Ďalej sľúbil, že Krym bude dvojjazyčný - oficiálnymi jazykmi budú ruština a krymská tatárčina. Ostatné menšiny vrátane ukrajinskej si budú môcť rozvíjať svoje rodné jazyky.

Krym by mohol dostať právomoci aké má v Británii Škótsko

Najlepším riešením krízy na Kryme by bolo, aby dostal od Ukrajiny podobnú autonómiu, akú má Škótsko v rámci Británie, pretože by to oslabilo požiadavky Krymu na úniu s Ruskom, povedal dnes univerzitným študentom v Kyjeve Michail Chodorkovskij.

Kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého iba v decembri pustili po desaťročnom pobyte vo väzení na slobodu, uviedol, že "najlepší variant by zrejme bolo, aby Krym zostal ukrajinský, ale s čo možno najširšou autonómiou, napríklad takou, akú má Škótsko vo Veľkej Británii". Citovala ho agentúra Reuters.

Krym už má štatút ukrajinskej autonómnej republiky. Jej predstavitelia vyhlásili na nedeľu referendum o štatúte ukrajinského polostrova, v ktorom majú voliči odpovedať na otázku, či chcú, aby sa Krym pripojil k Ruskej federácii.

Krym pozval pozorovateľov OBSE na referendum o pripojení k Rusku

Krymská autonómna republika pozvala Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBCE), aby vyslala svojich pozorovateľov na monitorovanie nedeľňajšieho referenda o pripojení polostrova k Rusku. Informovala o tom dnes ruská tlačová agentúra RIA Novosti.

Pozvánku organizácii pre bezpečnosť a ľudské práva, sídliacej vo Viedni, adresoval proruský krymský parlament. Vojenských pozorovateľov OBSE v posledných dňoch opakovane nevpustili na Krym, ktorý majú fakticky pod kontrolou ruské sily, konštatovala agentúra Reuters.

Referendum na Kryme vyhlásil tamojší parlament na 16. marca. Ukrajinskí predstavitelia v Kyjeve ho zamietli ako protiprávne a zahraniční lídri zdôraznili, že jeho výsledky neuznajú.


KRYM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.