Útočník z berlínskeho vianočného trhu napísal tesne pred útokom odkaz. Prečítajte si ho

Anis Amri.
Anis Amri. Zdroj: TASR

Taktiež zaslal záber zachytávajúci volant vozidla a časť prístrojovej dosky kamióna.

Predpokladaný útočník z berlínskeho vianočného trhu, ktorý tam 19. decembra kamiónom pripravil o život 12 ľudí a ďalšie desiatky sčasti ťažko zranil, iba krátko pred samotným útokom, o 19.41 h napísal prostredníctvom internetovej služby Telegram spoločníkovi, že už sedí v kamióne a "všetko je v poriadku". Súčasne požiadal túto osobu, ktorú oslovoval "brat môj", aby sa za neho modlila. Následne jej zaslal záber zachytávajúci volant vozidla a časť prístrojovej dosky kamióna.

Informovalo o tom dnes internetové vydanie denníka Der Spiegel bez uvedenia zdrojov.
Kamión, ktorého sa Tunisan Anis Amri zmocnil predtým, ako premohol poľského vodiča Lukasza Urbana a spôsobil mu smrteľné zranenia, vrazil do davu na vianočných trhoch o 21 minút neskôr a zanechal tam spúšť.

Adresát spomínaného posolstva zatiaľ nie je známy a jeho identita je predmetom vyšetrovania.

Či ním eventuálne bol 40-ročný ďalší Tunisan, ktorého dnes predbežne zadržala nemecká polícia a o ktorého prípadnom uväznení sa rozhodne najskôr vo štvrtok, ukážu až nasledujúce hodiny, prípadne dni.

Atentátnikovi sa z miesta činu podarilo ujsť, aby sa zrejme cez Holandsko a Francúzsko po trase Nijmegen-Lyon-Chambéry-Turín dostal do Talianska. Po krátkom pobyte v Miláne ho pri prestrelke po pokuse o rutinnú kontrolu jeho dokumentov zlikvidovala policajná hliadka v Sesto San Giovanni neďaleko Milána v noci na 23. decembra.
Zatiaľ však nevedno, prečo Amri smeroval práve do Talianska a prečo si na to zvolil spomínanú trasu. 

BEERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sviatky

Dôležité udalosti