Česko: V čaji našli halucinogénnu látku, ktorá môže vo väčšom množstve zabíjať

Na českých pultoch sa objavil nebezpečný čaj.
Zdroj: SZPI

Laboratórna analýza potvrdila prítomnosť atropínu.

Na českých pultoch sa predával čaj z Poľska, ktorý obsahoval halucinogénnu látku Atropín. Informuje o tom tn.cz. "Čaj nie je vhodný na ľudskú spotrebu a inšpekcia spotrebiteľom odporúča, aby sa vyhli konzumácii uvedenej šarže," varujú českí inšpektori.

"Štátna zemědělská a potravinárska inšpekcia (SZPI) zistila nevyhovujúci čaj" Herbal tea (Loyd) - mäta s brusnicou a bylinkami " v distribučnej sieti spoločnosti AHOLD Czech Republic a.s.," varuje na svojom webe česká inšpekcia.

Laboratórna analýza potvrdila prítomnosť atropínu v množstve 206,4 mikrogramov na kilogram a skopolamínu v množstve 31,7 mikrogramov na kilogram. Atropín a skopalamín sú tropánové alkaloidy so známymi negatívnymi účinkami na ľudské zdravie a nesmú byť v potravinách prítomné.

Smrteľná dávka atropínu u dieťaťa sa pohybuje okolo 10 mg, u dospelého okolo 100 mg. V nadmernej dávke je teda silne jedovatý, píše Wikipedia.

Potravina niesla označenie dátumu minimálnej trvanlivosti do 31. 7. 2017, šarže L07071535A, balenie 40g, a jej výrobcom bola poľská spoločnosť Mokate S.A., Katowicka 265a, Ustroń, Poľsko. Predmetnú šaržu sťahujú z trhu.

"Štátna veterinárna a potravinová správa dostala hlásenie prostredníctvom Systému rýchleho varovania. Slovenská republika zatiaľ nebola uvedená ako krajina, kde bol čaj distribuovaný. Čaká sa na zaslanie distribučného zoznamu z Poľska," napísala v reakacii pre tvnoviny.sk vedúca osobného úradu Kancelárie ústredného riaditeľa Štátna veterinárna a potravinová správa SR Paulína Kojnok.

PRAHA/kacs

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti