Strelec z tureckého klubu je vycvičený chladnokrvný zabijak

Údajný utočník z istanbulského klubu, v ktorom zomrelo 39 ľudí.
Zdroj: TASR/AP

Povedal to o ňom turecký expert na bezpečnosť.

Turecký premiér Binali Yildirim kritizoval dnes administratívu amerického prezidenta Baracka Obamu za podporovanie sýrskych kurdských síl, ktoré Turecko pokladá za teroristov, a vyzval novozvoleného šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa, aby skoncoval s "touto hanbou".

Yildirim uviedol, že turecká armáda už zabila vyše 1200 militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), a to od začiatku svojej vojenskej invázie na severe Sýrie v auguste. Premiér rázne vyhlásil, že Turecko je krajina, ktorá vedie najúčinnejší boj proti IS.

Turecký premiér predniesol prejav s týmito vyjadreniami pred členmi vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v parlamente deň po tom, čo sa IS prihlásil k zodpovednosti za útok na silvestrovskej párty v istanbulskom nočnom klube Reina, kde páchateľ zastrelil 39 ľudí.

Islamský štát v pondelok uviedol, že streľbu podnikol "vojak kalifátu" ako odvetu za operácie tureckej armády v severnej Sýrii. Yildirim tvrdí, že USA "iba predstierajú, že bojujú proti Dáišu (IS)". "Turecko je jedinou krajinou, ktorá vedie boj. Spojené štáty nerobia nič," vyhlásil premiér.

Pracovníci tureckého turistického priemyslu pochodovali dnes k nočnému klubu Reina, aby prejavili solidaritu a protestovali proti vlne útokov, ktoré ochromujú tento sektor. Na proteste sa zúčastnilo okolo 200 ľudí vrátane majiteľov reštaurácií a hotelov, ako aj študentov gastronómie.

Pochodovali za veľkým transparentom v textom: "Nás nezastrašia! Za naše zajtrajšky!" Dôležitý turistický priemysel v Turecku utrpel po sérii nedávnych útokov v tejto krajine nesmierne straty. Útočník prišiel do nočného klubu v Istanbule so strelnou zbraňou s dlhou hlavňou. V prvých hodinách Nového roka najprv zastrelil policajta a civilistu pred klubom, potom vtrhol dovnútra a pálil na niektorých z približne 600 návštevníkov.

Klub Reina často navštevovali miestne celebrity vrátane spevákov, hercov a športovcov. Turecké médiá s odvolaním sa na bezpečnostných odborníkov dnes uviedli, že predpokladaný páchateľ, ktorý z miesta činu ušiel, je vysoko profesionálny zabijak. V angličtine vychádzajúci denník Daily News citoval tureckého experta na boj proti terorizmu Abdullaha Agara - podľa neho spôsob, akým atentátnik počas útoku postupoval, ukazuje, že "je určite zabijak a pravdepodobne strieľal do ľudí už predtým".

Agar povedal, že "útočník je odhodlaný, lojálny, praktický, chladnokrvný znalec a vie, ako dosiahnuť svoj cieľ... pravdepodobne strieľal zo zbrane v skutočných oblastiach konfliktov". Úrady tiež informovali, že robia pokroky v zisťovaní totožnosti útočníka a že v súvislosti s útokom zatkli najmenej 14 ľudí.

O totožnosti strelca sa však objavujú protirečivé správy. Niektoré médiá v pondelok uviedli s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje, že páchateľ pochádza zrejme z krajiny v strednej Ázii a možno patril do tej istej teroristickej bunky, ktorá v júni zaútočila na Atatürkovom letisku v Istanbule, kde zabila 45 ľudí. Noviny Habertürk napísali, že hľadaný muž je podľa dostupných informácií príslušníkom moslimskej menšiny Ujgurov v Číne. Noviny dodali, že v novembri 2016 pricestoval do tureckého mesta Konya z Kirgizska spolu so svojou manželkou a dvoma deťmi, aby nevyvolal podozrenia. Jeho rodinu vrátane manželky polícia zatkla.

Denník Hürriyet dnes zasa zverejnil správu, že útočník bojoval v Sýrii po boku militantov z IS a v istanbulskom nočnom klube použil techniky, ktoré sa naučil v občianskej vojne. Podľa denníka konal ako muž dobre vycvičený v používaní strelných zbraní. Pri vyčíňaní v klube vypálil z kalašnikova okolo 120 nábojov, potom zmizol v tme. Podľa novinára denníka Hürriyet Andulkadira Selviho, známeho dobrými informátormi, je podozrivý muž vycvičený na pouličný boj v obytných častiach Sýrie a pri útoku použil metódy ako napríklad streľbu od boku, a nie metódy snajperov. Podľa Selviho bol útočník na tento strelecký útok "špeciálne vybratý".


ISTANBUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Istanbul

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.